Bota/Rajoni

Brazili kufizon hyrjen e të huajve për shkak të COVID-19

Brazili kufizon hyrjen e të huajve për shkak të COVID-19
14:25 | 01 Korrik 2020

Brazili do ta ndalojë hyrjen e të huajve për plot 30 ditë pas gjendjes së rënduar me COVID-19.

Qeveria e Brazilit do të kufizojë hyrjen e të huajve në vend për 30 ditë për shkak të pandemisë koronavirus, tha ajo në një dekret, raporton Reuters.

Të huajt me qëndrim të përhershëm në Brazil ose autorizimin e punës do të lirohen nga dekreti, së bashku me të huajt me bashkëshortë ose fëmijë brazilianë.

Pasagjerët në tranzit në vendet e tjera gjithashtu përjashtohen, për sa kohë që nuk largohen nga aeroportet.

Dekreti përjashton gjithashtu qytetarët e Venezuelës që mbërrijnë në kufirin tokësor dhe lejon të huajt e përfshirë në transportin e mallrave, transmeton lajmi.net.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë të rasteve dhe vdekjeve për shkak të Covid-19, i dyti vetëm për SH.B.A-së. Sipas ministrisë së shëndetësisë, Brazili ka 1.4 milionë raste dhe 59.594 njerëz kanë vdekur.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera