Ekonomi

BQE: BE-ja duhet të veprojë urgjentisht për një paketë të masave fiskale pas pandemisë COVID-19

BQE: BE-ja duhet të veprojë urgjentisht për një paketë të masave fiskale pas pandemisë COVID-19
15:16 | 16 Qershor 2020

Bashkimi Evropian duhet të vendosë urgjentisht për një paketë masash fiskale për të ndihmuar bllokun të kalojë krizën e shkaktuar nga pandemia COVID-19.

Kështu ka deklaruar Fabio Panetta, anëtar bordi i Bankës Qendrore Evropiane.

“Është jashtëzakonisht urgjente dhe duhet që paketa të vendoset në zbatim sa më shpejt që të jetë e mundur, jo më vonë se fillimi i vitit 2021. Sa më gjatë të presim, më e kushtueshme do të jetë ndërhyrja”, tha Panetta, përcjell Telegrafi.

BE-ja propozoi një paketë prej 750 miliardë euro muajin e kaluar, përfshirë edhe 500 miliardë në formën e granteve, por rezistenca nga një grusht shtetesh konservatorë ka kërcënuar se do të vonojë marrëveshjen.

Gjatë këtij muaji nuk pritet asnjë pakt mes vendeve anëtare të unionit. /Front Online /

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera