×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  BQE: BE-ja duhet të veprojë urgjentisht për një paketë të masave fiskale pas pandemisë COVID-19

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Bashkimi Evropian duhet të vendosë urgjentisht për një paketë masash fiskale për të ndihmuar bllokun të kalojë krizën e shkaktuar nga pandemia COVID-19.

  Kështu ka deklaruar Fabio Panetta, anëtar bordi i Bankës Qendrore Evropiane.

  “Është jashtëzakonisht urgjente dhe duhet që paketa të vendoset në zbatim sa më shpejt që të jetë e mundur, jo më vonë se fillimi i vitit 2021. Sa më gjatë të presim, më e kushtueshme do të jetë ndërhyrja”, tha Panetta, përcjell Telegrafi.

  BE-ja propozoi një paketë prej 750 miliardë euro muajin e kaluar, përfshirë edhe 500 miliardë në formën e granteve, por rezistenca nga një grusht shtetesh konservatorë ka kërcënuar se do të vonojë marrëveshjen.

  Gjatë këtij muaji nuk pritet asnjë pakt mes vendeve anëtare të unionit. /Front Online /

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se është bërë pagesa e subvencionimit për ngrohje, për familjet në asistencë sociale....
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të premten Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit për muajin nëntor 2023. Sipas ASK-së,...
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit Sami Mazreku ka treguar se gjatë periudhës janar-tetor 2023 kompanitë e sigurimeve si dhe Byroja Kosovare...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.