Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bosnja arreston ish-policin serb të dyshuar për vrasjen e 51 civilëve gjatë luftës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Bosnja arreston ish-policin serb të dyshuar për vrasjen e 51 civilëve gjatë luftës

  Policia boshnjake të martën ka arrestuar një ish-polic serb të akuzuar për pjesëmarrjen në vrasjen e 51 civilëve joserbë në pjesën veriperëndimore të Bosnjës gjatë luftës në këtë shtet, bëri të ditur zyra e prokurorit.

  Dusan Culibrk, 50 vjeç, akuzohet për pjesëmarrje në vrasjen e 44 civilëve boshnjakë dhe kroatë, të cilët ishin ndaluar në korrik të vitit 1992 në kampin Omarksa për t’u shkëmbyer me të arrestuar të tjerë pasi ishin ndaluar në mënyrë ilegale.

  Culibrk, i cili ishte pjesëtar i forcave rezervë të policisë në qytezën Bosanksa Krupa, bashkë me disa pjesa tjerë e kishin dërguar grupin e civilëve në vendin e quajtur Lisac dhe i kishin qëlluar për vdekje, tha prokuroria.

  Mbetjet e trupave të civilëve të vrarë ishin gjetur në vitin 2000, kur edhe ishin identifikuar, shkruan Reuters.

  Për më tepër, ish-polici serb akuzohet për ndaljen e një grupi prej shtatë boshnjakësh përderisa ishin duke udhëtuar nga Prijedori në Bihac, dhe vrasjen e tyre. Prokurori tha se edhe mbetjet e këtyre personave janë gjetur në varrezën masive në Lisac.

  Culibrk është duke u hetuar për krime lufte kundër civilëve, njësoj si Milorad Kotur nga Bosankska Krupa, i cili është marrë në pyetje në Serbi, bëri të ditur prokuroria.

  Omarska ka qenë një nga katër kampet e ndalimit të kontrolluara nga serbët në zonën veriore të Prijedorit, ku rreth 7.000 boshnjakë dhe kroatë janë mbajtur e torturuar e qindra janë vrarë si pjesë e operacionit të forcave serbe të Bosnjës për spastrim etnik.

  Mijëra trupa janë gjetur në varreza masive në Projedor pas përfundimit të luftës, ndërsa mijëra persona ende janë të zhdukur.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Në operacionin anti-drogë të koduar “Harta”, në Shqipëri janë arrestuar 20 persona të dyshuar për shpërndarje të drogës, kryesisht afër shkollave të...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Organizatorët e platformës “Liria ka emër”, kanë vizituar Organizatën e Veteranëve të UÇK-së. Qëllimi i kësaj vizite ishte kërkesa për ta përkrahur...
  Sport22 Mars 2023
  Karateistet kosovarë kanë mbetur jashtë Kampionati Evropian i cili do të zhvillohet në Spanjë. Arsyet janë shkaku i politikave të shtetit spanjoll,...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka ftuar të gjitha partitë e kandidatët që të regjistrohen për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale në...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ndërhyjnë në punë e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë teksa nga...
  Lajme22 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës e ka miratuar sot raportin vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2021. Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca,...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një i ri 28-vjeçar me ngjyrë në shtetin e Virxhinias, ka ndërruar jetë si pasojë e dhunës së policisë dhe stafit në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.