Lajme

Borell – Kurtit e Vuçiqit: S’jemi veç ndërmjetës në dialog, jemi më shumë se kaq

Borell – Kurtit e Vuçiqit: S’jemi veç ndërmjetës në dialog, jemi më shumë se kaq
20:31 | 22 Nëntor 2022

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell është deklaruar sërish në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, duke thënë se Bashkimi Evropian është më shumë se sa ndërmjetës në këtë proces.

Në një intervistë për “Euroactiv”, Borell tha se Bashkimi Evropian “ka një kapacitet të levës”, derisa përmendi qëllimet e të dyja shteteve, që të bëhen anëtare të bllokut.

“Ne nuk jemi ndërmjetës, jo arbitër, jemi shumë më tepër se kaq sepse të dy duan të bëhen anëtarë të BE-së dhe kemi një kapacitet të levës”, tha ai.

Takimi që nervozoi Borellin

Të paktën sipas fjalëve që i tha pas takimit tetë orësh me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti e presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, kryediplomati evropian dukej mjaft i nervozuar, duke marrë parasysh se nuk u arrit ndonjë marrëveshje për çështjen e targave.

Pas takimit, Borell deklaroi se kanë dhënë një propozim që mund të kishte shmangur situatën e rrezikshme, por se i njëjti, s’u pranua nga kryeministri i Kosovës.

“Për hir të transparencës, më duhet të them se kemi dhënë një propozim, që mund të ketë shmangur këtë situatë të rrezikshme, të cilën Presidenti Vuçiq e pranoi, por fatkeqësisht kryeministri Kurti jo. Për të shmangur eskalimin, po bëj edhe një zotim. Do të doja të ishte marrëveshje, por meqë s’ka marrëveshje, po e kërkoj solemnisht nga të dyja palët”, tha ai.

Shefi i diplomacisë evropiane sërish i bëri thirrje Kosovës që t’i pezullojë menjëherë fazat e tjera të zbatimit të vendimit për targat.

“E para, pres nga Kosova që menjëherë të pezullojë fazat tjera të lidhura me ri-regjistrimin e veturave në veri të Kosovës. E përsëris: Unë tash pres nga Kosova që menjëherë të pezullojë fazat tjera të lidhura me riregjistrimin e veturave në veri të Kosovës. Dhe prej Serbisë, që të pezullojë lëshimin e targave të reja me emërtimet e qyteteve të Kosovës, përfshirë targat KM”, deklaroi tutje Borell.

Por përveç kësaj, ai bëri edhe një deklaratë tjetër që u cilësua si shumë e ashpër në opinionin publik, duke paralajmëruar se do t’i infromojë partnerët ndërkombëtarë për mungesën e ekspertit për obligimet legale, duke e përmendur posaçërisht Kosovën.

“Do të informojë shtetet anëtare, do të informojë kolegët e mi – ministrat e Punëve të Jashtme – dhe partnerët tanë për sjelljen e palëve të ndryshme dhe mungesën e respektit për obligimet legale ndërkombëtare – dhe, më duhet ta them, kjo shkon posaçërisht për Kosovën. E di, kjo dërgon sinjal tepër negativ politik”, tha ai.

Kush është Josep Borell?

Josep Borrell Fontelles (lindur më 24 prill 1947) është një politikan spanjoll që shërben si Përfaqësues i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë që nga 1 dhjetori 2019.

Ai është anëtar i Partisë Socialiste të Punëtorëve Spanjoll )PSOE), ai shërbeu si President i Parlamentit Evropian nga 2004 deri në 2007 dhe si Ministër i Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit në Qeverinë e Spanjës nga 2018 deri në 2019.

I lindur dhe i rritur në fshatin katalanas të La Pobla de Segur, Borrell është një inxhinier aeronautik dhe ekonomist nga trajnimi, si dhe profesor i matematikës. Ai hyri në politikë në vitet 1970 si anëtar i PSOE gjatë tranzicionit të Spanjës drejt demokracisë dhe vazhdoi të shërbejë në disa poste të rëndësishme gjatë qeverive të Felipe González, së pari në Ministrinë e Ekonomisë dhe Financave si Sekretar i Përgjithshëm për Buxhetin dhe Publikun.

Më pas iu bashkua Këshillit të Ministrave si Ministër i Punëve Publike dhe Transportit (1991–1996). Në opozitë pas zgjedhjeve të vitit 1996, Borrell papritur fitoi zgjedhjet paraprake të PSOE në 1998 dhe u bë lideri i opozitës dhe kandidati i caktuar për kryeministër i partisë derisa dha dorëheqjen në vitin 1999.

Më pas ai kaloi në politikën evropiane, duke u bërë deputet i Parlamentit Evropian (PE) gjatë periudhës legjislative 2004-2009 dhe duke shërbyer si President i BE-së. Parlamenti për gjysmën e parë të mandatit.

Ai u kthye në Këshillin e Ministrave Spanjoll në qershor 2018, kur u emërua Ministër i Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit në qeverinë Sanchez. Në korrik 2019, Borrell u shpall si i emëruari nga Këshilli Evropian për t’u emëruar Përfaqësues i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë. Ai mori detyrën në dhjetor 2019.

Roli fokusohet në ruajtjen e Politikës së Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë, e cila synon “të ruajë paqen dhe të ruajë sigurinë ndërkombëtare”.

Politikani i lindur në Kataloni kundërshton pavarësinë e rajonit.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera