×
 • Lajme
 • Lajme

  Borell: Dënojmë dhunën në Zveçan, i bëjmë thirrje Kosovës dhe protestuesve që të ulin tensionet

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në Zveçan”, duke u bërë thirrje qeverisë së Kosovës dhe protestuesve që të ulin tensionet.

  Borell deklaroi në Twitter se “aktet e dhunshme të kryera kundër trupave të KFOR-it, civilëve dhe pjesëtarëve të policisë” janë absolutisht të papranueshme.

  “BE-ja dënon fuqishëm dhunën tronditëse në Zveçan. Aktet e dhunshme të kryera kundër trupave të KFOR-it, mediave, civilëve dhe policisë janë absolutisht të papranueshme. BE u bën thirrje autoriteteve kosovare dhe protestuesve që të ulin tensionin menjëherë dhe pa kushte”, theksoi Borell.

  Ai shton se BE-ja pret që palët të sillen me përgjegjësi dhe të gjejnë menjëherë zgjidhje politike përmes dialogut./FrontOnline/

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.