×
 • Auto
 • Auto

  BMW prezanton X5 Protection VR6 e blinduar që prodhon 523 kuaj fuqi

  FrontOnline
  30 Gusht 2023

  Versioni i rifreskuar i BMW X5 debutoi në fillim të këtij viti, e siç ishte rasti me versionin e mëparshëm, edhe kësaj radhe është i qasshëm varianti i blinduar.

  Fjala është për modelin BMW X5 Protection VR6, që do të debutojë në shtator në panairin e veturave në Minhen, por deri më tani nuk janë zbuluar detajet.

  Fillimisht duhet theksuar se ky X5 “i padepërtueshëm” nuk dallohet lehtë nga ai standardi, por ka edhe detaje sportive, ndër të cilat janë dy shufra M prapa grilës së përparme të dyfishtë, dhe pasqyrat anësore M në ngjyrë të zezë me shkëlqim të lartë.

  Nën “lëkurën e famshme” janë pllakat e çelikut të formësuara për t’u përshtatur me trupin në zonën e dyerve, kornizës anësore dhe pjesës kryesore.

  Ekziston gjithashtu një ndarje e blinduar e karrocerisë dhe një mburojë alumini nën trup. Në rast se plumbat dhe copëzat depërtojnë në rezervuarin e karburantit, streha mund të mbyllë dëmtimin dhe të parandalojë rrjedhjen.

  X5 Protection VR6 plotëson kërkesat balistike VPAM, por klientët mund të zgjedhin mbrojtjen opsionale të pjesës së poshtme të trupit, si dhe mbrojtjen shtesë të çatisë.

  Pjesa tjetër është kryesisht standarde për BMW X5 M60i xDrive, që do të thotë se nën kapak është një motor V8 4.4 litra i kombinuar me një sistem hibrid të butë 48 volt, i cili zhvillon 523 kuaj-fuqi.

  Nuk ka asnjë informacion për peshën, por është e qartë se masa shtesë ndikon në performancën. Për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h duhen 5.9 sekonda, që është dukshëm më shumë se M60i standarde, e cila arrin 100 km/h për 4.2 sekonda.

  Shpejtësia maksimale është pak më e lartë se 210 km/h. Sistemi i pezullimit dhe i frenimit janë përmirësuar për të përballuar peshën shtesë.

  Çmimi ende nuk është bërë publik, dhe dërgesat e para duhet të fillojnë në shkurt 2024./FrontOnline/

   

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Auto05 Dhjetor 2023
  Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë. Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e...
  Auto05 Dhjetor 2023
  Akulli në xhamin e përparmë të makinës mund të ngadalësojë ndjeshëm udhëtimin tuaj. Ne kemi disa mënyra për ta hequr atë lehtësisht....
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.