×
 • Auto
 • Auto

  BMW lë pas me shitje Mercedes-Benz dhe Audi

  FrontOnline
  11 Nëntor 2023

  Kompania bavareze arritën të shesin më shumë se Mercedes-Benz dhe Audi në nëntë muajt e parë të 2023.

  Deri në fund të muajit shtator, prodhuesi bavarez kishte shitur më shumë se 1.6 milion vetura në mbarë botën.

  Në periudhën janar-shtator, BMW fitoi betejën e markave luksoze gjermane për sa i përket shitjeve globale.

  Kështu, në atë interval, prodhuesi bavarez arriti të shesë 1.62 milion vetura në mbarë botën. Kjo do të thotë gjithashtu një rritje prej 5.7 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

  Në vend të dytë është konkurrenti Mercedes-Benz, i cili shiti 1.52 milion vetura deri në fund të shtatorit.

  Dhe këtu kemi një rritje prej 2 për qind krahasuar me periudhën janar-shtator 2022.

  Në fund, Audi zuri vendin e tretë me 1.38 milion vetura të shitura globalisht në periudhën e përmendur.

  Dhe në renditjen e modeleve elektrike, BMW gjithashtu ‘garën’ e veturave gjermane pas nëntë muajve të parë të vitit aktual.

  Më saktësisht, bavarezët shitën 217,138 vetura me bateri në tregun botëror. Mercedes-Benz dorëzoi 174,471 vetura elektrike, ndërsa Audi e mbylli periudhën nëntëmujore me 123 mijë automjete të shitura me emetim zero./FrontOnline/

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Një person i ka sulmuar dje dy zyrtarë policorë në rrugën “Ukshin Hoti” në Prishtinë, pas një mosmarrëveshje në një parking të...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademajt kanë arritur në Gjykatën Themelore të Prishtinës aty ku pritet të dalin para gjykatës bashkëshorti Naim Murseli dhe...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Edhe një deputet tjetër i pushtetit thotë se Projekt Kodi Civil në këtë vit nuk do të vijë në Kuvend. Deputeti Alban...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Dua Lipa thuhet se është ndarë nga i dashuri i saj regjisori Romain Gavras pas një romance të stuhishme tetë mujore. Krijuesja...
  Lifestyle03 Dhjetor 2023
  Dashi Marrëdhënia ne çift do jete edhe me e ngrohte gjate kësaj dite. Do flisni lirshëm për gjithçka qe iu shqetëson dhe...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Ylli dhe Santiana kanë vazhduar ta thumbojnë njëri-tjetrin përmes këngëve. Ishte Buci ai që e filloi këngën i pari duke kënduar “dy...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.