×
 • Auto
 • Auto

  BMW, Ford dhe Honda bashkë për krijimin e një kompanie të re

  FrontOnline
  23 Shtator 2023

  Tre nga markat më të mëdha nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia i kanë bashkuar forcat për të formuar një kompani të re.

  BMW, Ford dhe Honda kanë njoftuar se ata do ta lansojnë ChargeScape – një biznes i projektuar për të lidhur pronarët e veturave elektrike me bazë në SHBA bashkë me prodhuesit e veturave dhe kompanitë e shërbimeve të energjisë elektrike.

  ChargeScape, që pritet të nisë punën në fillimin e 2024-shit, premton që t’i lejojë pronarët e veturave elektrike të “fitojnë përfitime financiare duke karikuar gjatë kohërave ‘miqësore’ të rrjetit”, derisa gjithashtu i lejon pronarët që të ndajnë energjinë e ruajtur në veturat e tyre me rrjetin gjatë kërkesës maksimale, shkruan Drive,, transmeton FrontOnline.

  Në një deklaratë e përbashkët nga tre prodhuesit thuhej se biznesi do të përdorë gjithashtu burime të rinovueshme të energjisë – si era dhe dielli – për karikimin e veturave elektrike.

  “ChargeScape synon të përshpejtojë zgjerimin e zgjidhjeve inteligjente të karikimit dhe veturave në të gjithë vendin, duke rritur përfitimet e klientëve, duke mbështetur stabilitetin e rrjetit dhe duke ndihmuar në maksimizimin e përdorimit të energjisë së rinovueshme”, deklaroi Thomas Ruemenapp, Zëvendës President i Inxhinierisë. në BMW në Amerikën e Veriut, në një deklaratë me shkrim.

  Jay Joseph, zëvendëspresident i Qëndrueshmërisë dhe Zhvillimit të Biznesit në krahun amerikan të Honda-s, shtoi: “Me prodhuesit e veturave që përshpejtojnë drejt së ardhmes së elektrizuar, ne duhet të gjejmë zgjidhje si ChargeScape që u mundësojnë të gjithë palëve të interesuara të punojnë së bashku për të mirën e klientëve tanë, shoqërisë dhe industrisë sonë. duke mundësuar përdorim më të madh të energjisë së rinovueshme për dhe nga lëvizshmëria”./FrontOnline/

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Auto29 Nëntor 2023
  Kamionçina e shumëpritur e Tesla-s, Cybertruck pritet të bëjë debutimin zyrtar të enjten më 30 nëntor. Në këtë event, prodhuesi amerikan i...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banoret e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Alba kanë komentuar për ngjarjen që ndodhi mes Santianës dhe Bucit. Sipas Albës “i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.