×
 • Auto
 • Auto

  BMW do të përdorë plehrat e lopëve për të fuqizuar makinat elektrike

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  BMW ka njoftuar se do të zgjerojë bashkëpunimin me fermat e qumështit si pjesë e një projekti për energjinë e rinovueshme. Në bashkëpunim me California Bioenergy (CalBio), prodhuesi i makinave po punon me fermat e qumështit për të prodhuar energji elektrike që mund të përdoret për të fuqizuar automjetet elektrike.

  Prodhuesi gjerman do të punojë me ‘Bar 20 Dairy’ për një teknologji të re qumështi të gjeneratës së ardhshme, e zgjuar për klimën, që konverton metanin nga plehu organik në energji elektrike. Gjithashtu ndihmon në reduktimin e emetimeve të metanit. Energjia e prodhuar do të rezultojë në një reduktim të emetimeve ekuivalente me termocentralin mbi 17,000 EV në vit.

  Ferma e qumështit Bar 20 është unike në atë që teknologjia e saj e qelizave të karburantit gjeneron energji elektrike të rinovueshme në vend. Një sistem shumë efikas gjeneron dy herë më shumë energji elektrike sesa gjeneratorët konvencionalë që përdorin të njëjtën sasi biogazi. Dhe duke qenë se jo vetëm kap energjinë që përndryshe do të shkonte dëm, por në fakt do të ishte e dëmshme për mjedisin, konsiderohet si një nga burimet më të pastra të energjisë në vend.

  “Shpresojmë ta zgjerojmë këtë model të avancuar në të ardhmen, duke sjellë më shumë investime në fermat e biodigjesterëve në të gjithë SHBA-në, ndërkohë që do të vazhdojmë të ofrojmë energji të pastër për drejtuesit e automjeteve elektrike”, tha Adam Langton, Drejtor i Shërbimeve të Energjisë së Lëvizjes së Lidhur në BMW në Amerikën e Veriut. Përveç përfitimeve mjedisore, projekti është një tjetër burim të ardhurash për fermerët dhe i mundëson BMW-së të krijojë rezultate pozitive mjedisore./FrontOnline/

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Auto19 Korrik 2024
  Mini nuk ka një fuoristradë, por kjo mund të ndryshojë. Zëvendëspresidenti i Mini of the Americas, Michael Petyon, kohët e fundit tha...
  Auto19 Korrik 2024
  Më 5 qershor, Federata Norvegjeze e Automobilave priti ngjarjen e shumëpritur El Prix për vitin 2024. I njohur si testi më i...
  Auto18 Korrik 2024
  Mini nuk ka një fuoristradë, por kjo mund të ndryshojë. Zëvendëspresidenti i Mini of the Americas, Michael Petyon, kohët e fundit tha...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.