×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Blinken beson se Irani nuk është palë e përgjegjshme në programin bërthamor

  FrontOnline
  23 Shtator 2023

  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar për të qenë palë e përgjegjshme për programin e vet bërthamor, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

  Këto komente sugjerojnë se Uashingtoni është skeptik për dëshirën e Teheranit që të angazhohet seriozisht në kufizimin e programit bërthamor që e zotëron.

  Të shtunën, udhëheqësi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Atomike e ka dënuar vendimin e Iranit për t’ua ndaluar inspektorëve qasjen në shtet, duke e penguar aktivitetin mbikëqyrës në Teheran.

  Kjo agjenci është përgjegjëse për të verifikuar nëse Irani është duke vepruar në përputhje me marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 të arritur mes Teheranit dhe fuqive botërore.

  Marrëveshja parasheh kufizimin e aktivitetit bërthamor të Iranit, në këmbim të heqjes së sanksioneve ndërkombëtare.

  Përpjekjet për ringjallje të marrëveshjes – nga e cila ish-presidenti amerikan Donald Trump i ka larguar Shtetet e Bashkuara më 2018 – kanë dështuar vitin e kaluar, dhe Uashingtoni ka tentuar të gjejë mënyra tjera për ta kufizuar programin iranian, raporton rel.

  “Ne kemi tentuar të punojmë indirekt me Iranin, si dhe me partnerë evropianë, madje edhe me Rusinë dhe Kinën, për të parë nëse mund ta bëjmë Iranin që ta respektojë marrëveshjen bërthamore… mirëpo Irani nuk e ka bërë ose nuk dëshiron të veprojë ashtu”, u ka thënë Blinken gazetarëve.

  Vendimi i Teheranit për inspektorët lejohet. Shtetet, në përgjithësi, mund ta përdorin veton ndaj inspektorëve që dëshirojnë t’i vizitojnë zonat bërthamore, sipas një Traktati për Mospërhapje.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Italia do të largohet prej Iniciativës kineze Brezi dhe Rruga, ka konfirmuar Qeveria e këtij shteti. Administrata e kryeministres italiane, Giorgia Meloni...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministria e Shëndetësisë e Rumanisë ka shpallur epidemi të fruthit në nivel kombëtar pas rritjes alarmante të rasteve në të gjithë vendin....
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Buci ka folur mbi relacionin aktual që ka me Santianën. Në një bisedë me Besin, Shqipen...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, ka bërë rrëmujë, teksa i ka gjuajtur në pishinë rrobat e Ganiut e të Bleros. Por,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Italia do të largohet prej Iniciativës kineze Brezi dhe Rruga, ka konfirmuar Qeveria e këtij shteti. Administrata e kryeministres italiane, Giorgia Meloni...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Kantautori nga Shqipëria, Alban Skënderaj ka publikuar projektin më të ri muzikor. Artisti i njohur ka lansuar kolonën zanore të filmit të...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministria e Shëndetësisë e Rumanisë ka shpallur epidemi të fruthit në nivel kombëtar pas rritjes alarmante të rasteve në të gjithë vendin....
  Sport06 Dhjetor 2023
  Manchester United pret Chelsean në “Old Trafford” në kuadër të javës së 15-të të Ligës Premier. Djajtë e Kuq po kalojnë formë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.