Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Bislimi: Paratë e Pakos Emergjente nuk mund të përdoren për kontestet ligjore të Telekomit të Kosovës

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Ish-ministri i Financave, Besnik Bislimi, ka thënë se paratë e Pakos Emergjente Fiskale nuk mund të përdoren për kontestet ligjore të Telekomit të Kosovës.

  Përmes një postimi në Facebook, Bislimi tha se Qeveria Kurti, ka ndarë 20 milionë euro si subvencionim për ndërmarrjet publike që ishin përballur me vështirësi financiare si pasojë e situatës emergjente të shëndetit publik.

  Ai tha se masa kishte si synim ofrimin e likuiditetit të përkohshëm për këto ndërmarrje.

  “Gjatë implementimit të masës, MEPTINIS kishte themeluar një komision me detyrë që të trajtojë kërkesat e ndërmarrjeve publike, të identifikojë ato nevoja për mbështetje që i dedikoheshin vështirësive të dala nga masat parandaluese të qeverisë dhe të përcaktojë shumën e subvencionimit për secilën kompani”, ka shkruar Bislimi.

  Ai tha se “kompania Devolli dhe përmbaruesi i caktuar për këtë rast duhet të jenë në dijeni që me marrjen e këtyre mjeteve janë jashtë kornizave ligjore dhe rrjedhimisht qeveria në ardhje do të veprojë konform kompetencave të veta për të siguruar rivendosjen e rregullit”.

  Postimi i plotë:

  PARATË E PAKOS EMERGJENTE FISKALE NUK MUND TË PËRDOREN PËR KONTESTET LIGJORE TË TELEKOMIT TË KOSOVËS

  Në kuadër të pakos emergjente fiskale, Qeveria Kurti, në masën e 4, ka ndarë 20 milionë euro si subvencionim për ndërmarrjet publike që ishin përballur me vështirësi financiare si pasoje e situatës emergjente të shëndetit publik. Masa kishte si synim ofrimin e likuiditetit të përkohshëm për këto ndërmarrje.

  Gjatë implementimit të masës, MEPTINIS kishte themeluar një komision me detyrë që të trajtojë kërkesat e ndërmarrjeve publike, të identifikojë ato nevoja për mbështetje që i dedikoheshin vështirësive të dala nga masat parandaluese të qeverisë dhe të përcaktojë shumën e subvencionimit për secilën kompani.

  Pjesa më e madhe e mjeteve të alokuara nga masa 4, me vendim të komisionit i ishte ndarë Telekomit të Kosovës dhe nga ndërmarrja është kërkuar që këto mjete të përdoreshin ekskluzivisht për adresimin e vështirësive të dala nga situate emergjente.

  Mjetet financiare që i janë marrë Telekomit të Kosovës nga kompania zhvatëse gjatë ditës së djeshme, janë të alokuara nga pakoja emergjente, dhe të njejtat me vendim të qeverisë Kurti mund të përdoren vetëm për adresim të problemeve të dala nga masat parandaluese të qeverisë. Çfarëdo përdorimi alternativ përbën keqpërdorim të mjeteve dhe do duhej të sfidohet nga Qeveria Koti.

  Kompania Devolli dhe përmbaruesi i caktuar për këtë rast duhet të jenë në dijeni që me marrjen e këtyre mjeteve janë jashtë kornizave ligjore dhe rrjedhimisht qeveria në ardhje do të veprojë konform kompetencave të veta për të siguruar rivendosjen e rregullit.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Gazetarët në terren raportojnë se përfaqësues të Listës Serbe janë duke negociuar me KFOR-in edhe në Leposaviq. Më herët ishte informacioni se...
  Lajme29 Maj 2023
  Një prani e shtuar e ushtarëve të KFOR-it gjendet para objekteve të komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit e Zubin-Potokut. Kryetari...
  Lajme29 Maj 2023
  KFOR-i është duke e ruajtur sigurinë e objekteve të komuanve në veri të vendit, aty ku sot do të nisin punën kryetarët...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.