Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Bislimi nuk e sheh opsion tërheqjen e parave nga Trusti

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-ministri i Financave nga radhët e LVV-së, Besnik Bislimi ka folur për tërheqjen e 10% të parave të Trustit, duke thënë  se qytetarët do të përfitonin shumë pak.

  “Rimëkëmbja ekonomike është rimëkëmbje e prodhimit. Nuk mund ta zgjidhësh këtë problem duke ua mundësuar disa personave të tërheqin 200 milionë euro. Në Kosovë prej se ekzistojnë statistikat para “cash” kurrë nuk ka pasur më shumë se që ka sot. Pyetni bankat, depozitat asnjëherë nuk kanë qenë mbi 4 miliardë euro sa janë tash. Problemi është se njerëzit kanë frikë t’i fusin paratë në qarkullim”, deklaroi ai në “Debat Plus”.

  “Nëse tash njerëzve iu jep para ata vetëm do t’i rrisin kursimet. Prej këtyre 200 milionë eurove shumica e tyre shkojnë të njerëzit që kanë pagën e madhe”, tha më tej Bislimi në RTV Dukagjini.

  Bislimi thotë se shteti me buxhetin e vet duhet të synojë ta rrisë ekonominë e jo me paratë e qytetarëve që i marrin nga Trusti./FrontOnline/

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Prokuroria e Specializuar ka nisur seancën në rastin e ish-krerëve të UÇK-së në Hagë. Gjatë kësaj seance, përfaqësues të Prokurorisë së Specializuar...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Në KEK kanë theksuar se në periudhën e muajve të këtij dimri, Kosova ka marrë diku rreth 220 mijë megavatë-orë energji elektrike,...
  Lajme20 Mars 2023
  Wolfgang Ischinger, i cili ishte përfaqësues i Bashkimit Evropian në negociatat për statusin e Kosovës, ka folur rreth dakordimit mes kryeministrit të...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...
  Lajme20 Mars 2023
  Dhomat e specializuara kanë njoftuar se sot mbahet konferencë në rastin gjyqësor Thaçi dhe të tjerët. Ndryshe aktakuza e parë kundër katër...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Kosova vazhdon të importojë produkte nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Të dhënat...
  Kronika20 Mars 2023
  Përmes raportit 24 orësh, Policia ka dhënë detaje për 77 vjeçarin që u gjet pa shenja jete dje në një motel në...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është arrestuar në fshatin Polluzhë të Rahovecit e më pas është liruar në procedurë të rregullt. Ai dyshohet se ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.