Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Bisedat telefonike të ish-krerëve të UÇK-së në Hagë mund të incizohen e dëgjohen nga Specialja

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në objektin e paraburgimit në Hagë po qëndrojnë shtatë ish-udhëheqës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku 4 prej tyre po akuzohen për krime lufte, vrasje dhe trajtim mizor të njerëzve.

  Të paraburgosurit lejohen që t’i telefonojnë familjarët e tyre, por bisedat e tyre mund të incizohen e të dëgjohen nga shefi i objektit të paraburgimit në Hagë. Megjithëkëtë, ata informohen paraprakisht se biseda e tyre do të incizohet.

  Të paraburgosurit në objektin e Dhomave të Specializuara mund t’i kryejnë dy lloje të telefonatave, të mbrojtura dhe jo të mbrojtura.

  Telefonatat jo të mbrojtura të paraburgosurve mund të mbikëqyren në mënyre pasive, që nënkupton incizimin digjital të bisedave telefonike, pa dëgjimin e njëkohshëm të tyre.

  Sipas Udhëzuesit të Punës së Zyrës Administrative në lidhje me të paraburgosurit thuhet se të paraburgosurit informohen për mbikëqyrjen pasive të bisedave të tyre telefonike në linja jo të mbrojtura.

  Në nenin 17 të këtij udhëzuesi thuhet se shefi i paraburgimit mund të dëgjojë deri në dhjetë (10) për qind të të gjitha bisedave telefonike që incizohen digjitalisht çdo javë, të cilat përzgjidhen në mënyrë rastësore.

  Po ashtu Administratori mund të vendosë që bisedat telefonike me një të paraburgosur të dëgjohen, të përmblidhen dhe të transkriptohen. Kjo mund të ndodhë nëse administratori vendosë kufizime të domosdoshme dhe proporcionale mbi vizitat dhe komunikimet të një të paraburgosuri specifik.

  Më 5 nëntor janë konfirmuar aktakuzat ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, të cilët po atë ditë janë dërguar në Hagë. Të dy po akuzohen për krime lufte, vrasje e trajtim çnjerëzor.

  Por, bastisje dhe arrestim ka pasur edhe më 4 nëntor ndaj Jakup Krasniqit, i cili pas 8 orësh bastisje në shtëpinë e tij, ai u arrestua dhe u dërgua në objektin e Dhomave të Specializuara. Ditën e njëjtë pas orës 17:00 është konfirmuar edhe një aktakuzë ndaj Rexhep Selimit.

  Ndërsa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj janë arrestuar nga Policia e EULEX-it me datën 25 shtator, në Prishtinë. Po atë ditë, ata u transferuan në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

  Ndaj tyre është lëshuar fletarrestim për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, përkatësisht për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës, të parapara në Kodin Penal të Kosovës

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama, ka publikuar një video ku shihet duke u pastruar rrugët e kryeqytetit. “E diele. Prishtina e pastër”,...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka drekuar sot me homologun kosovar Albin Kurti në Tiranë. Rama tha se gjatë këtij takimi, kanë...
  Lajme26 Mars 2023
  Ka përfunduar takimi në mes të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe homologut të Kosovës, Albin Kurti. Temë e diskutimit në takimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.