Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bill Gates për personat që nuk mbajnë maskë: Çfarë janë këta, nudistë?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Provat janë mbizotëruese: Maskat punojnë për të parandaluar përhapjen e coronavirusit të ri.

  Në vendet ku ata janë të mbajtur si duhet, nivelet e COVID-19 ishin ulur, dhe një model i fundit vlerëson se nëse të gjithë amerikanët do i kishin mbajtur ato, 63,000 vdekje në SHBA mund të parandaloheshin deri në mars, shkruan Business Insider.

  Por jo të gjithë amerikanët i mbajtën ato.

  “Ideja që dikush po reziston të veshë një maskë, kjo është një gjë kaq e çuditshme për mua”, tha miliarderi në një intervistë, transmeton Telegrafi.

  “Cfarë janë këta, nudistët”? ai pyeti. “Ne ju kërkojmë të vishni pantallona. Asnjë amerikan nuk thotë, ose shumë pak amerikanë thonë, se kjo është si diçka e tmerrshme”.

  “Maska ju ndihmon të kthehemi më shpejtë në normalitet”, tha Gates.

  Gates shpjegoi pse maskat nuk pritej të ishin kaq të rëndësishme në fillim të pandemisë

  Gates tha që herët, ekspertët i bazuan këshillat e tyre në ato që dinin për viruset e tjera të frymëmarrjes, si ftohja e zakonshme dhe gripi. Në ato raste, sëmundja mund të përhapet kur njerëzit kolliten, por shumë më pak se COVID-19, e cila mund të kërcejë mes njerëzve që thjesht flasin.

  “Për shembull, nëse dikush kur është i ftohur do të kalonte një orë, pa maska, në një dhomë me të tjerët, shumica e njerëzve do të qëndronin të shëndetshëm. Por nëse një person pa maskë me COVID-19 kalon një orë në një dhomë me të tjerët, “një përqindje e lartë” do të përfundonte i sëmurë”, tha ai.

  Aftësia e COVID-19 për t’u përhapur kur njerëzit janë asimptomatike është gjithashtu e pazakontë, tha ai. Pra, ndërsa njerëzit me një të ftohtë ose grip kanë tendencë të qëndrojnë në shtëpi kur janë infektues thjesht sepse nuk ndihen mirë, njerëzit me COVID-19 mund të ecin duke u ndjerë të shëndetshëm dhe duke infektuar pa e ditur ata përreth tyre.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.