×
 • Lajme
 • Lajme

  Bieber: Gjermania e ka ftohur qëndrimin ndaj Vuçiqit, shkak mbështetja e tij për ndryshimin e kufijve

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Florian Bieber, profesor i shkencave politike dhe ekspert i Ballkanit në Universitetin e Grazit, tha se qëndrimi i Gjermanisë ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq nuk është më aq i përzemërt, dhe “se mbështetja e Vuçiqit për ndryshimin e kufijve dhe forcimin e sundimit autoritar e kishte ftohur entuziazmin që kishte ekzistuar mes tyre”.

  “Ndërsa diplomatët dhe politikanët që po monitorojnë situatën në Serbi po vërejnë një rritje të autoritarizmit, ende nuk ka vullnet të mjaftueshëm për të folur hapur për të,” i tha Bieber gazetës beogradase Danas, duke komentuar qëndrimin e Bashkimit Evropian ndaj rezultateve të zgjedhjeve në Serbi.

  Kur u pyet për problemin e Kosovës, ai tha se “pas rezultateve të tilla zgjedhore, Vuçiq të paktën nuk mund të thotë se ekziston një pengesë për të arritur një kompromis në shtëpi, veçanërisht tani që Partia Radikale Serbe e ekstremit të djathtë nuk ka hyrë në parlament”, transmeton Klan Kosova.

  Duke folur për anulimin e takimit që ishte menduar të mbahej më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, ai deklaroi se i dërguari i presidentit amerikan për bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell, “bashkëpunoi vetëm me (presidentin e Kosovës Hashim) Thaçi, madje madje kontribuoi në rënien e qeverisë së Kurtit”.

  Ai shtoi se “me aktakuzën kundër Thaçit, partneri i tij zhduket dhe do të duhen muaj për të pasur një partner të qartë në Kosovë i cili është mjaft i fortë dhe ka një mandat negociues”.

  “Unë pres që BE të marrë përsipër dialogun, i cili do të kontribuojë në një proces më të ngadaltë dhe më sistematik,” tha Bieber.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Mbrëmë në Prishtinë është mbajtur një protestë për të kërkuar drejtësi për Liridonën. Lidhur me këtë protestë ka folur Leonard Ademaj, vëllai...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Jim Townsend,ka folur për sigurinë në Rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për atë se a mund të...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Jehona Lushaku-Sadriu nga Lidhja Demokratike e Kosovës në një konferencë për media tha se rezultatet e testit të PISA-s janë shqetësuese. Ajo...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.