Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden zgjodhi si kandidate për nënpresidente një senatore, reagon Clinton dhe Obama

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Joe Biden, kandidati demokrat për zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve, ka zgjedhur senatoren e Kalifornisë, Kamala Harris, si kandidate për nënpresidente.

  Harris 55-vjeçare u zgjodh senatore për herë të parë në vitin 2017 gjersa ka bërë histori pasi është gruaja e parë me ngjyrë dhe prejardhje indiane që do të garojë për postin e dytë më të rëndësishëm amerikan.

  Menjëherë pas këtij lajmi kanë reaguar edhe dy ish-presidentët amerikan, Bill Clinton si dhe Barack Obama.

  Ky i fundit përmes rrjeteve sociale ka pohuar se “senatorja është më shumë sesa e përgatitur për punën”, duke shtuar se është “një ditë e mirë për vendin tonë”, transmeton Telegrafi.

  “Ajo e ka kaluar karrierën duke e mbrojtur Kushtetutën tonë dhe ka luftuar për njerëzit që kanë nevojë për drejtësi. Kjo është një ditë e mirë për vendin tonë. Tani le ta fitojmë këtë gjë”, shkroi Obama në llogarinë personale të Twitterit.

  Gjersa ish-presidenti Clinton e quajti Harris një “zgjedhje të frikshme”. “KamalaHarris do të jetë një partnere e shkëlqyeshme dhe me Joe Bidenin do të bëjnë një ekip të fortë”, shtoi më tutje Clinton.

  Theksojmë se kundërshtar të Bidenit dhe Harrisit janë kandidatët republikanë, gjegjësisht presidenti aktual, Donald Trump si nënpresidenti, Mike Pence.

  Ndryshe, zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbahen më 3 nëntor të këtij viti. /

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.