Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden zgjedh Kamala Harris si zëvendëspresidente, “një luftëtare e patrembur”

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Kandidati demokrat Joe Biden ka zgjedhur atë që në rast fitoreje në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, do të jetë zëvendëspresidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

  Bëhet fjalë për Kamala Harris, senatore e Kalifornisë nga viti 2017. Harris është juriste në profesion dhe para se të futej në politike shërbente si Prokurore e Përgjithshme e Kalifornisë.

  Aktive në betejat anti-raciste dhe në favor të të drejtave të emigrantëve, Harris mori vëmendjen e opinionit publik gjatë hetimit për presidentin Donald Trump, i akuzuar për lidhjet me Kremlinin.

  Kamala Harris

  Kamal Harris ishte si vetë Biden kandidate për presidente, por e mbylli shumë shpejt fushatën e saj për mungesë fondesh.

  Biden e cilësoi atë si një “luftëtare e patrembur”, dhe një nder që do të përballen së bashku kundër Trump. Të dy duhet të pranojnë kandidaturën e tyre pas Konventës Demokrate, që do të zhvillohet javën e ardhshme.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.