×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden synon të kandidiojë sërish për president në vitin 2024

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Presidenti Biden synon të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024, konfirmoi të hënën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, pas një mori raportesh mbi diskutimet mes demokratëve nëse ai do të ndiqte një ofertë për një mandat të dytë.

  “Ky është qëllimi i tij,” u tha Psaki gazetarëve, duke konfirmuar raportet se Biden u ka thënë këshilltarëve dhe stafit se planifikon të kandidojë përsëri në 2024.

  Washington Post raportoi gjatë fundjavës se Biden dhe këshilltarët e tij më të afërt kanë siguruar aleatët ditët e fundit se ai ka në plan të kërkojë një mandat të dytë. Ky raport pasoi një artikull të Politico javën e kaluar në lidhje me pozicionimin mes demokratëve të tjerë që mund të jenë të interesuar të kandidojnë për president nëse Biden refuzon të kandidojë për rizgjedhje, përcjell Klankosova.tv

  Ndërsa planet e Bidenit për vitin 2024 mund të ndryshojnë gjatë dy viteve të ardhshme, burime pranë presidentit kanë pohuar që kur ai mori detyrën në janar ai do të bënte fushatë për një mandat të dytë.

  Megjithatë, spekulimet nëse ai do të kërkojë sërish presidencën janë nxitur nga mosha e tij dhe popullariteti i tij në rënie në javët e fundit.

  Biden do të ishte 82 vjeç në fillim të mandatit të tij të dytë, nëse zgjidhet. Ai ishte tashmë individi më i vjetër që u inaugurua kur u betua në janar. Dhe numrat e tij të anketave kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme mes pakënaqësisë me gjendjen e ekonomisë, dhe rritjes së çmimeve në veçanti.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Një tërmet me magnitudë 7.4 goditi Kilin verior pranë kufirit të tij me Argjentinën të enjten vonë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA....
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Serbia sërish nuk respektoi sanksionet e Bashkimit Evropian (BE) kundër Rusisë dhe respektoi dy vendime të politikës së jashtme të BE-së lidhur...
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Të tjera
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Vip19 Korrik 2024
  Duket se rrjeti nuk do të bjerë në qetësi deri sa Arbana Osmani ta konfirmojë vetë se në cilin televizion do ta...
  Lajme19 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, ka thënë se zhvillimi ekonomik i Kosovës, është thelbësor, dhe sipas saj që nga shpallja...
  Lajme19 Korrik 2024
  Bekë Berisha, kryetar i Komisionit për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes thotë për “Front Online” se rasti i vrasjes së policit serb,...
  Lajme19 Korrik 2024
  Zëvendëskryeministri serb dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq deklaroi sot se një polic është vrarë në orët e para të...
  Sport19 Korrik 2024
  Ka përfunduar raundi i parë kualifikues në tri garat evropiane, Ligën e Kampionëve, të Evropës dhe të Konferencës. E ekipet kosovare treguan...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.