Bota/Rajoni

Biden shtrëngon masat e udhëtimit pas rasteve me Omicron

Biden shtrëngon masat e udhëtimit pas rasteve me Omicron
08:38 | 03 Dhjetor 2021

Presidenti amerikan Joe Biden, ka njoftuar se do të ketë rregulla më të rrepta të udhëtimit pasi ShBA konfirmoi disa raste të variantit Omicron.

Biden tha se plani i tij “nuk përfshin mbyllje ose bllokim” dhe nuk zgjeron mandatet e vaksinave, shkruan BBC.

Rastet janë zbuluar në Kaliforni, Kolorado, Minesota, Nju Jork dhe Havai.

Zyrtarët shtetërorë shëndetësorë kanë raportuar vetëm simptoma të lehta në rastet e regjistruara me variantin e ri të COVID-19. Varianti tani është gjetur në 30 vende, sipas raporteve.

Cili është plani i ri i Biden për COVID-19?

Sipas detajeve të zbuluara të enjten, të gjithë pasagjerët ndërkombëtarë do të duhet të testohen për virusin në 24 orë para se të nisen për në ShBA, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit. Kërkesat për maska ​​në avionë, trena dhe autobusë do të zgjaten deri në mars. Qeveria amerikane do të kërkojë të vërë në dispozicion miliona teste në shtëpi përmes kompanive private të sigurimeve për ata që kanë mbulim dhe përmes qendrave shëndetësore dhe klinikave rurale për ata që nuk kanë.

Plani i administratës për muajt e dimrit përbëhet gjithashtu nga hapa për të inkurajuar të gjithë të rriturit që të marrin vaksinat përforcuese, duke përfshirë një fushatë edukimi publik. Mbi 40 milionë amerikanë kanë marrë vaksinat, por Biden tha se gati 100 milionë të tjerë janë të pranueshëm dhe nuk i kanë marrë ende.

Qindra klinika të vaksinimit familjar do të ngrihen në të gjithë vendin në një përpjekje për të rritur normat e vaksinimit tek fëmijët dhe adoleshentët.

ShBA dhe disa vende të tjera kanë ndaluar udhëtimin nga tetë vende të Afrikës Jugore. Ekspertët shëndetësorë kanë thënë se kufizimet e udhëtimit do t’u japin atyre kohë për të studiuar variantin e ri.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera