[wp-story]

Bota/Rajoni

Biden pritet të emërojë Antony Blinken si sekretar të Shtetit

Biden pritet të emërojë Antony Blinken si sekretar të Shtetit
10:05 | 23 Nëntor 2020

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të emërojë Antony Blinken si saekretar të Shtetit. Ai do të jetë përgjegjës për ringritjen e Amerikës në skenën e demokracisë ndërkombëtare.

Sipas mediave të huaja, që i transmeton Shqip, bëhet fjalë për ish-zëvendës-sekretarin e Shtetit dhe zëvendës këshilltarin e Sigurimit Kombëtar gjatë administratës së Barack Obamës dhe një këshilltar i politikës së jashtme të Demokratëve.

Emërimi i tij vjen mes raporteve se Biden pritet të emërojë njerëzit e parë të kabinetit të martën.

Ron Klain, shefi i kabinetit të Biden nuk dha asnjë detaj se cilët nga drejtuesit e departamenteve do të shpallte së pari Biden.

Nga ana tjetër, Biden ka thënë se ai dëshiron një kabinet që është i larmishëm dhe pasqyron Shtetet e Bashkuara. Pritet të shihet nëse ai do të bëjë histori, duke emëruar gruan e parë për të udhëhequr Pentagonin.

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera