×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden: Kandidoj për rizgjedhje në 2024 për të mbrojtur demokracinë nga Trump

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Presidenti i SHBA-se Joe Biden tha të hënën se është i vetëdijshëm për shqetësimet për moshën e tij, por theksoi se ai po kandidon për rizgjedhje në 2024 për të mbrojtur demokracinë, të cilën Donald Trump dëshiron ta “shkatërrojë ” .

  “Shumë njerëz duket se fokusohen në moshën time. Unë e kuptoj por më besoni, unë e di këtë më mirë se kushdo”, u tha Biden, 80 vjeç, mbështetësve në një mbledhje fondesh për fushatën në Nju Jork.

  “Unë po kandidoj sepse demokracia jonë është në rrezik. Sepse në 2024 do të votojmë sërish për të ardhmen e demokracisë. Dhe unë dua që të mos ketë asnjë dyshim: Donald Trump dhe mbështetësit e tij republikanë janë të vendosur të shkatërrojnë demokracinë amerikane. Dhe unë gjithmonë do të mbroj dhe do të  luftoj për demokracinë tonë”,  theksoi Biden.

  Sondazhet tregojnë se një pjesë e madhe e votuesve e konsiderojnë Biden shumë  të moshuar për të kandiduar sërish për presidencën amerikane. Fushata zgjedhore e presidentit demokrat fokusohet në lajmet pozitive të ekonomisë amerikane dhe planet e tij ambicioze për rimëkëmbjen e prodhimit industrial.

  Megjithatë, deri më tani ai nuk ka arritur të vendosë në plan të dytë shqetësimet e amerikanëve për moshën. Dhe vetë Trump po përballet me pyetje të shumta për moshën e tij, pasi tashmë është 77 vjeç.

  Në një intervistë që dha të dielën për rrjetin televiziv NBC, ai vlerësoi se problemi i Bidenit nuk është mosha e tij, por “paaftësia e tij”. Sondazhet e fundit tregojnë se megjithëse diferenca në moshë mes dy burrave nuk është e madhe, amerikanët janë më të shqetësuar për Biden./FrontOnline/

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.