×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden i ndaloi Presidentit të Nikaraguas dhe ministrave të tij të hynin në Shtetet e Bashkuara

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Presidenti i SHBA-s Joe Biden ndaloi të martën presidentin e Nikaraguas Daniel Ortega, gruan dhe nënpresidentin e tij Rosario Murillo dhe një numër ministrash dhe zyrtarësh të hyjnë në Shtetet e Bashkuara me një deklaratë në formën e një aktakuze të ashpër kundër “sulmeve” të tyre ndaj demokracisë.

  “Shtypja dhe abuzimi i qeverisë së Ortega-s si dhe atyre që e mbështesin atë po urdhërojnë Shtetet e Bashkuara të veprojnë”, tha presidenti amerikan në një tekst të publikuar pas zgjedhjeve të diskutueshme të 7 nëntorit, në të cilat Ortega mbeti në krye të vendit.

  “Kam vendosur se është në interesin e Shteteve të Bashkuara të ndalojë anëtarët e qeverisë së Nikaraguas të udhëhequr nga Daniel Ortega, duke përfshirë gruan e tij dhe zëvendëspresidentin Rosario Murillo, dhe këdo që është i përfshirë në minimin e institucioneve demokratike të vendit”, shtoi ai.

  Lista shumë e gjatë e personave të padëshiruar përfshin edhe disa ligjvënës, anëtarë të qeverisë, kryetarë bashkie dhe deputetë të tyre të akuzuar për “shkelje të të drejtave të njeriut dhe ndëshkim të protestuesve paqësorë”, si dhe një sërë zyrtarësh të lartë të sigurisë, agjencive qeveritare, administratës së burgjeve, gjyqësori dhe ministria e punëve të brendshme.

  Gratë dhe fëmijët e të sanksionuarve u ndaluan gjithashtu të hyjnë në territorin e SHBA. Departamenti i Thesarit i SHBA-së njoftoi tashmë sanksione financiare të hënën për Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Nikaraguas dhe nëntë zyrtarë të lartë të vendit “në përgjigje të një zgjedhjeje mashtruese të organizuar nga presidenti Daniel Ortega dhe zëvendëspresidenti Rosario Murillo”.

  Opozita nuk kandidoi në zgjedhjet e 7 nëntorit sepse kundërshtarët kryesorë të presidentit janë arrestuar. Presidenti Biden i quajti menjëherë zgjedhjet që mundësuan mandatin e katërt të Ortegës një “komedi“./FrontOnline/

   

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.