×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden do ta përdorë fjalimin në OKB për ta mbështetur Ukrainën

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, pritet ta përdorë fjalimin e tij në Asamblenë e Pëgjithshme të OKB-së për të bërë thirrje që liderët botërorë të qëndojnë në krah të Ukrainës.

  “Ne mblodhëm botën për të mbështetur Ukrainën dhe për të bashkuar NATO-n, sepse isha i bindur që në fillim se Putini po llogariste që NATO të mos ishte në gjendje të qëndronte së bashku dhe kjo do të mjaftonte për fitore”, tha Biden në një mbledhje fondesh për fushatën zgjedhore në New York.

  Biden është kritikuar nga disa republikanë që duan që Washingtoni të shpenzojë më pak para në Ukrainë, raporton Aljazeera.com, transmeton Klankosova.tv

  Në fjalimin e tij, Biden do të sqarojë se pse mbështetja e Ukrainës ka vërtet rëndësi, jo vetëm për sigurinë kombëtare, por edhe për ruajtjen e Kartës së OKB-së dhe idenë e sovranitetit dhe integritetit territorial, tha një zyrtar i lartë i administratës.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Forcat ukrainase goditën selinë ruse në rajonin Kherson me sisteme raketash të shumëfishta Himars, duke vrarë 8 oficerë dhe duke plagosur 7...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Brazil, ku dy gra janë vrarë pak orë pasi shkuan në hotel për pushime. Autoritetet dyshojnë...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Të paktën shtatë persona humbën jetën dhe nuk dihet fati i nëntë të tjerëve pas përmbytjeve ditën e djeshme në Meksikë. https://twitter.com/i/status/1706402048852255020...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve për sulmin terrorist kundrejt Policisë së...
  Kronika26 Shtator 2023
  Policia e Rajonit të Prishtinës, respektivisht hetuesit e stacionit  policor, Veriu dje kanë sekuestruar  katër armë zjarri, tri nga të cilat personat...
  Lajme26 Shtator 2023
  Deputeti i VV-së, Halil Thaçi thotë se nga sot Lista Serbe duhet të shpallet organizatë terroriste. Thaçi përmes një shkrimi në “Facebook”...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ka dështuar që të mbahet Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, në të cilën është paraparë që të raportoj ministri i...
  Lajme26 Shtator 2023
  Eksperti i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë, Ramadan Qehaja ka thënë se ekziston mundësia e eskalimit të serishëm të situatës në veri...
  Lajme26 Shtator 2023
  Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ka përfunduar seanca dëgjimore ndaj dy të dyshuarve për sulmin terrorist në Banjskë. Në këtë seancë, është...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.