×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden dhe presidenti kinez biseduan për disa orë, por pa përparim

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai kinez Xi Jinping biseduan për tre orë e gjysmë, por kjo nuk duket se ka sjellë shumë përparim për shkak të mosmarrëveshjeve të thella mes dy fuqive më të mëdha në botë.

  Mediat kineze e kanë quajtur takimin virtual, më të gjatë që kur Biden dhe Xi kanë qenë në pushtet, të ndershëm, konstruktiv, kuptimplotë dhe të frytshëm.

  Një zyrtar i shquar amerikan i tha Reuters se takimi virtual zgjati më shumë se sa pritej dhe se të dy palët diskutuan një sërë çështjesh, si Tajvani, tregtia, Koreja e Veriut, Afganistani dhe Irani.

  Reuters shkruan se deri më tani nuk ka të dhëna se dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë zbutur disa nga qëndrimet e tyre, të cilat i kanë sjellë marrëdhëniet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara në nivelet më të ulëta historikisht, veçanërisht rreth çështjes së Tajvanit, një demokraci në pronësi të Kinës.

  Zyrtari amerikan: Nuk prisnim përparim

  “Ata duket se kanë shkëmbyer mendime për gjithçka nën diell, por nuk kanë shpallur vendime apo politika të reja”, tha Scott Kennedy, një ekspert i Kinës në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington.

  “Mund të zbulohet në ditët në vijim, por nëse jo, takimi do të përfundojë duke recituar pikëpamjet themelore të të dy palëve. Ata duket se janë dakord që marrëdhëniet duhet të kenë barriera të caktuara mbrojtëse dhe stabilitet, por jo se si të arrihet atje”, shtoi Kennedy.

  Një zyrtar amerikan tha pas takimit se qëllimi i shkëmbimit nga pala amerikane nuk ishte lehtësimi i tensioneve dhe as rezultati. “Ne nuk prisnim përparim”, tha ai, duke shtuar se nuk kishte asnjë. Mediat kineze shkruajnë se Xi shpresonte që Biden të shfaqte lidership politik për ta kthyer politikën amerikane ndaj Kinës në një drejtim racional dhe praktik, por se ai nuk tregoi iniciativë për këtë, por vetëm kërcënoi.

  Për çështjen e Tajvanit, një mosmarrëveshje kryesore midis dy vendeve, Xi paralajmëroi se Kina do të duhet të ndërmarrë veprime vendimtare nëse forcat që mbrojnë pavarësinë e kalojnë vijën e kuqe. Ai tha se SHBA dhe Kina janë si dy anije që nuk duhet të përplasen./FrontOnline/

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...
  Sport20 Korrik 2024
  Në ceremoninë e hapjes, Nora dhe vëllai i saj, Akil Gjakova, do të mbajnë flamurin e vendit të tyre, të dorëzuar nga...
  Lajme20 Korrik 2024
  Një autobus me turistë nga Shqipëria, është përfshirë në një aksident të rëndë rrugor, pasditen e sotme rreth orës 16:00. Ngjarja ka...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka reaguar pas caktimit të masës së paraburgimit ndaj Blerim Ramadanit nga gjykata maqedonase duke...
  Lajme20 Korrik 2024
  Avokatja e akredituar nga Specialja Fehmije Gashi thotë për “Front Online” se vendimi nga Specialja për brugim prej 18 vjetësh ndaj Pjetër...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.