[wp-story]

Lajme

Biblioteka Kombëtare promovon diktatorin e ndyrë të Koresë së Veriut, Kim Jong-ilin

Biblioteka Kombëtare promovon diktatorin e ndyrë të Koresë së Veriut, Kim Jong-ilin
11:51 | 05 Nëntor 2019

Profesori i filozofisë politike, Blerim Latifi, ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook dy fotografi bizare nga jashtë dhe brenda Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”.

“Letërsia kombëtare e zhveshur nga fryma e pavarësisë kombëtare, nuk është gjë tjetër veçse një trup pa shpirt.” – është thënia problematike e vendosur në hekurat zbukurues të objektit të Bibliotekës Kombëtare nga diktatori koreanoverior Kim Jong-il.

Ndërkohë, brenda objektit, më saktë në korridorin e saj janë të vendosura dy portrete nga i njëjti diktator që iu buzëqesh studentëve të Universitetit të Prishtinës, të cilët mund t’ia njohin më mirë të birin, Kim Jong-unin.

Kim Jong-il ishte një diktator i tmerrshëm vrasës që sundoi Korenë e Veriut nga viti 1994 e deri në vitin 2011.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera