Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Besa Gaxheri kundër shpërndarjes së maskave falas: Me 3 milionë euro punësojmë 200 mjekë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Deputetja e LDK-së, Besa Gaxheri thotë se buxheti duhet menaxhuar mirë dhe nuk ka hapësirë për maska falas.

  Gaxheri në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se të gjitha shtetet kanë një përkeqësim të gjendjes me coronavirus.

  “Kur ka numër kaq të madh të pacientëve është vështirë të menaxhohet situata. Kosova që nga rasti i parë i paraqitur e ka gjendjen më të rëndë të mundshme”, tha ajo.

  Deputetja e LDK-së thotë se asnjë shtet sado që është i zhvilluar nuk është i përgatitur për pandeminë.

  “Askush nuk e parashikuar se situata do të vijë deri në këtë shkallë”.

  Gaxherri thotë se edhe Kosova është duke mëndur të ndërtojë spitale të hapura siç kanë vepruar disa vende.

  Deputetja e koalicionit qeverisës thotë se është Vetëvendosje ajo që ka larguar masat kufizuese në kohën kur ajo ishte në qeverisje.

  Duke folur për testimet për COVID-19, Gaxherri thotë se të gjithë deputetët duhet të testohen për shkak të rrezikut që u kanoset atyre në Kuvend.

  “Unë kam kërkuar personalisht të ma bëjë dikush testin pasi dyshoj se ndjehem e rrezikuar por deri tani askush nuk ma ka barë”.

  Përfaqësuesja e LDK-së thotë se edhe deputetët sëmurën dhe sipas saj 20 prej tyre tashmë janë konfirmuar me COVID-19.

  Gaxheri është shprehur kundër shpërndarjes së maskave falas për qytetarët pasi sipas saj me ato para mund të bënin shumë punë tjera.

  “Me 3 milionë euro mund të punësojmë 200 personel shëndetësorë me 600 euro pagë mesatare për një vit e gjysmë”.

  Deputetja thotë se të gjithë qytetarët munden ta sigurojnë apo qepin një maskë.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.