×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bërnabiq: Nuk do të lejojmë grusht shtet në Serbi

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq ka thënë mbrëmë se “këto ishin protesta më të dhunshme deri tani, por se grusht shtet dhe anarki në Serbi nuk do të ketë”.

  “Sot, mbahet takimi i Shtabit të Krizave dhe ne do të vazhdojmë të luftojmë kundër koronavirusit dhe t’i ruajmë punonjësit e shëndetit, dhe shëndetin e njerëzve, dhe ne do të fitojmë”, ka thënë Bërnabiq për TV Pink, duke u bërë thirrje qytetarëve që të disiplinohen.

  Ajo theksoi se “po bëhet gjithçka dhe se ende nuk është vendosur ora policore, por se duhet të luftohet për shëndetin e njerëzve, por edhe për ta ruajtur ekonominë”.

  Kryeministrja serbe ka pretenduar se “rendi demokratik në vend dhe stabiliteti do të ruhen, dhe presidentit Aleksandar Vuçiq i ka porositur “që të shkojë nesër dhe të luftojë për Kosovën”.

  Ajo vlerësoi se protestat e dhunshme në Beograd padyshim që shkaktuan dëme të mëdha për bisedimet e ardhshme, por që Vuçiq do të bëjë çmos dhe të përqendrohet në Kosovën, sigurinë e Serbisë dhe të ardhmen e të gjithë rajonit si dhe në kompromisin.

  “Ka shumë njerëz të cilëve nuk i pëlqen kjo, por se një numër shumë i madh i qytetarëve qëndron pas tij, dhe kjo është forca e Aleksandar Vuçiqit”, ka pretenduar Bërnabiq.

  Ajo ka pretenduar se qeveria dhe shteti do guxojnë dhe do të jenë në gjendje të ruajnë sigurinë e të gjithë qytetarëve, të rendit kushtetues dhe të merren me këtë lloj agresioni.

  Ajo vlerësoi se “ky ishte lloji më i keq i së djathtës dhe hodhi poshtë kritikat që vijnë nga Evropa në lidhje me përdorimin e “supozuar” të tepruar të forcës”.

  “Kemi luftuar për qytetarët dhe po luftojmë edhe tani, policia ka qenë e detyruar për ta bërë këtë për ta mbrojtur rendin kushtetues, e jo siç thonë Tanja Fajon, Picula dhe Piri”, pretendon kryeministrja serbe.

  Ajo gjithashtu pretendon se “nuk ka asnjë fjalë të mirë për ata në Serbi dhe BE që dënojnë atë që bënë pjesëtarët e MPB-së dhe mbrojtën shtëpinë e të gjithë qytetarëve nga ndërhyrjet e huliganëve të krahut të djathtë, njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me vlerat evropiane”, ka deklaruar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq./Insajderi

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.