×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bërnabiq: Grenel dhe Palmer nuk janë lobistë për Serbinë

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Ana Brnabiq, kryeministrja e Serbisë, komentoi faqen e parë të gazetës së përditshme ‘Nova’ në llogarinë e saj në Twitter, duke deklaruar se ish-zyrtari amerikan Richard Grenell dhe i dërguari aktual i SHBA për reformën zgjedhore në Bosnje dhe Hercegovinë, Matthew Palmer nuk janë lobistë për shtetin e Serbisë. Sipas mendimit të saj, mund të konkludohet në bazë të kopertinës së sotme të këtij punimi.

  “Unë mohoj kategorikisht gënjeshtrën brutale dhe të turpshme në faqen e parë të tabloidit Nova: se Matthew Palmer dhe Richard Grenel janë lobistë për Serbinë. E frikshme është tradhtia me të cilën është servirur gënjeshtra (janë “në listën e kontakteve”, pra janë, me sa duket, lobistë). Gënjeshtra të tilla i shkaktojnë dëm të drejtpërdrejtë Serbisë”, ka shkruar kryeministrja serbe.

  ‘Nova’ e sotme sjell si kryetitull “kush përfaqëson interesat e shtetit në SHBA dhe kush paguan për të” dhe titullin “Lobistët amerikanë gati dy milionë dollarë nga Serbia”. Në nëntitull, përveç fotove të Palmerit dhe Grenelit, thuhet “në listën e kontakteve të kompanisë lobuese “Yorktown Solutions”, e cila bashkëpunon me Odën Tregtare të Serbisë dhe për të cilën ka raportuar në lidhje me Serbinë. janë Richard Grenel, ish i dërguari i SHBA-së për Serbinë dhe Kosovën dhe Matthew Palmer, ish-Përfaqësuesi Special për Ballkanin./FrontOnline/

   

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.