×
 • Lajme
 • Lajme

  Berisha: Serbia nuk e ka synim vetëm veriun, por tërë Kosovën

  FrontOnline
  20 Nëntor 2023

  Hisen Berisha, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, foli për vizitën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, si dhe për situatën e sigurisë në vend. Ai tha se vizita e tij është e një rëndësie të veçantë, ku Kosovës i garantohet tërësia e saj territoriale.

  Ndërkaq për deklaratat e kryeministrit Kurti, sidomos të ditës së sotme, deputeti Berisha tha se situata e sigurisë është e ndjeshme dhe është i cenueshëm ambienti i sigurisë për qytetarët e vendit.

  Deputeti Berisha, më tej tha se Serbia nuk e ka synim vetëm veriun e Kosovës, ajo ka synim tërë Kosovën, sikundër e ka edhe në Kushtetutën e saj.

  Berisha u shpreh kritik ndaj qeverisë së Kosovë, në, siç tha ai, dështimin e politikave të saj për ta bërë integrimin e vendit në BE dhe në strukturat e NATO-s.

  “Në qoftë se Ballkani Perëndimor e, në këtë vazhdë edhe Kosova, mendojnë se mund të jenë vatër krize e edhe vatër lufte të armatosur, atëherë  shteti ynë dhe Stoltenberg-i duhet të jenë koshientë dhe të përshpejtojnë integrimin e Kosovës, qoftë në ato fazat e para që janë Partneriteti për Paqe, apo edhe në BE, që të kthehet në një territor në mbrojtje kolektive të NATO-s e të mos jetë më e cenueshme”, deklaroi Berisha në “Lajmet e fundit”, në RTK.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Një nënshtetas i Bullgarisë është rrahur në orët e vona të së martës në Prishtinë. I dyshuari është dërguar në Emergjencën e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sonte para objektit të Shtëpisë së Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, janë ndezur qirinj në kujtim të Liridona Ademajt, e vrarë në...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka shpërndarë një video lidhur me protestën që po zhvillohet – në kërkim të drejtësisë...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Julen Lopetegui ka refuzuar një ofertë luksoze nga klubi arab Al-Ittihad që do ta bënte atë njërin ndër trajnerët më të pagua...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.