Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Berisha kritikon Vjosa Osmanin: Kështu s’kishte folur Rugova me miqtë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, në një intervistë për Associated Press ka kritikuar qasjen e Bashkimit Evropian dhe ka akuzuar Brukselin se po e favorizon Serbinë si një ‘fëmijë të llastuar’.

  “Ne duhet të konsiderohemi si një partner i barabartë përgjatë dialogut. Nëse kjo ndodh, vendos bazën për një dialog të suksesshëm në të ardhmen’, ka thënë Osmani.

  Një gjuhë të tillë po e konsideron si jodiplomatike anëtari i LDK’së, Anton Berisha. Sipas tij, intervista e Osmanit në Associated Press është shqetësuese.

  “Është tepër shqetësuese gjuha jodiplomatike qe ka përdorur u.d. presidentit te Kosovës, zonja Vjosa Osmani ndaj Bashkimit Evropian”, ka shkruar Berisha.

  Sipas tij, këto kritika të pamatura e dëmtojnë pozicionin edhe ashtu të rënduar të Kosovës, dhe kujton se ish-presidenti Ibrahim Rugova kishte vepruar ndryshe në diplomaci.

  “Kritikat e pamatura dhe një gjuhe e pamatur ne intervistën dhënë Associated Press ndaj BE-se, vetëm mund te dëmtojnë pozicionin e Kosovës edhe ashtu te renduar”, ka shtuar tutje ai.

  “Ka vite qe zyrtare te larte shtetëror te Kosovës, pa marre asnjë përgjegjësi për veprimet e veta kane sulmuar BE-ne, dhe shtetet specifike te saj, thua se ato janë detyruese e te varura nga ne. e jo e kundërta siç e tregon realiteti.

  Ne, ne raport me BE-ne dhe partneret e kemi te provuar miqësitë e rezultatet e arritura përmes gjuhës diplomatike, te bute, argumentuese e falënderuese qe përdorte dr. Ibrahim Rugova, e qe ne thelb ishte ne linjën e kulturës evropiane”, ka përfunduar ai.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  “Kosova fle mbi thëngjill”, kjo është fjalia që ka qarkulluar ndër breza. Në realitet kjo qëndron, pasi që vendi renditet i pesti...
  Lajme31 Mars 2023
  Çështja që më së shumti po diskutohet në marrëveshjen me Serbinë është ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kryeministri Kurti...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë  se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka bërë hisedarë Serbinë në Kosovë me...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konferencë për media. Sipas njoftimit zyrtar nga kjo parti, konferenca nis në orën 12:30...
  Lajme31 Mars 2023
  11:00Lëvizja FOL prezanton gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022. Me këtë rast do të...
  Lajme31 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. IHK...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.