×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Berisha: Azem Hajdarin do e shpallim president nderi të PD-së

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Ish-kryeministri Sali Berisha tha se themeluesi i Partisë Demokratike, Azem Hajdari me datë 11 dhjetor, në Kuvendin Kombëtar do të shpallet President Nderi i Përjetshëm i kësaj partie.

  “Kam kënaqësinë t’ju informoj ju dhe gjithë demokratët në të gjithë Shqipërinë se në Kuvendin e datës 11 dhjetor, tribuni i pluralizmit shqiptar dhe themeluesi i PD-së, Azem Hajdari do të shpallet president nderi i përjetshëm i kësaj partie”, tha Berisha në Librazhd.

  Berisha tha se gabimi demokratëve gjatë këtyre tetë viteve është largimi nga shtyllat kryesore të saj, siç janë të përndjekurit politikë, pronarët dhe vlerat konservatore në Shqipëri dhe në botë.

  “Ju me të drejtë, rikujtuat ’97, unë u them demokratëve në qoftë se PD mbijetoi në atë periudhë, mbijetoi mbi të gjitha nga mbështetja e të përndjekurve politikë. Ata qëndruan të pamposhtur. Asnjëherë nuk harroj unë figurat e tyre. Nuk harroj qëndresën e tyre, në çdo vështirësi që mund të binin, ata ishin të palëkundur dhe të pamposhtur. I pamposhtur ishte Pjetër Arbnori, i pamposhtur ishte Ali Spahia. Ishte një periudhë e vështirë, pasi u bë gjithçka që të asgjësonin PD-në sepse ata nuk i falnin asaj asgjësimin e diktaturës. Ata donin të vazhdonin në Shqipëri. Përmbysja e pushtetit ishte problemi apo çështja që i bënte më hakmarrës së kurrë. Të përndjekurit politik, ishin mburoja e PD. Ne për këtë arsye do kthehemi tek vlerat tona”, tha ish-kryeministri.

  Berisha tha se PD do të kthehet si forcë konservatore e fuqishme që do e përmbysë pushtetin.

  Azem Hajdari ishte udhëheqësi i Lëvizjes Studentore të dhjetorit 1990, që çoi në përmbysjen e regjimit komunist në Shqipëri dhe vendosjen e pluralizmit politik. Ai ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike të Shqipërisë, partia e parë opozitare, dhe Kryetar i Komisionit Nismëtar të kësaj partie. Hajdari ishte deputet i Partisë Demokratike të Shqipërisë që nga viti 1991 e deri sa u vra në shtator të vitit 1998. /tch/

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.