[wp-story]

Bota/Rajoni

Bëri miliona me drogë duke përdorur punëtorët e firmës së ndërtimit, shqiptari burgoset në Britani

Bëri miliona me drogë duke përdorur punëtorët e firmës së ndërtimit, shqiptari burgoset në Britani
18:41 | 17 Dhjetor 2019

Udhëheqësi i një bande kanabisi në shkallë të gjerë është urdhëruar të paguajë më pak se një të dhjetën e 1.7 milion paund që ai bëri nga shitja e drogës.

Fatos Meta e përdori biznesin e tij të ndërtimit si një fasadë për një organizatë të krimit të organizuar që transportoi dy të tretat e një ton kanabisi në Devon, Cornwall dhe Somerset.

Ai rekrutoi punonjës nga biznesi i tij dhe të tjerë, përfshirë një student, për të transferuar drogën në Devon, ku ata furnizuan tre rrjete të veçanta shpërndarjeje, shkruajnë mediat britanike.

Meta me origjinë shqiptare bëri më shumë se 1,7 milion nga biznesi, por një hetim dy vjeçar në bazë të Ligjit të të Ardhurave të Krimit gjurmoi asete me vlerë 148,237 paund.

Ai do të detyrohet të shesë një shtëpi që zotëron në Wolverhampton dhe aksionet që ai zotëronte në kompaninë e tij të ndërtimit për të paguar urdhrin e konfiskimit.

Bashkëshortja e tij, e cila jeton në Shqipëri me fëmijët e tij, pretendoi se ajo zotëronte gjysmën e pasurive të tij, por ky pretendim u hodh poshtë nga gjyqtari Timothy Rose në gjykatën e Exeter.

Gjykatësi vuri vulën me një urdhër të dakorduar që përcaktonte shifrën e përfitimit në 1,708,165.86. Ai duhet të kthejë paratë në tre muaj ose të vuajë 15 muaj më shumë në burg.

Një tjetër anëtar i bandës, Ali Kosrat, u urdhërua të shlyente 13,082.50 paund brenda tre muajve ose do të dënohej me muaj shtesë.

Meta, 47 vjeç, banues në Wolverhampton, u burgos për pesë vjet e katër muaj, në qershor të vitit të kaluar pasi pranoi tre akuza në lidhje me furnizimin e kanabisit.

Ai u identifikua si drejtuesi i grupit të krimit të organizuar nga një operacion mbikëqyrës gjashtë mujor i policisë i koduar operacioni “Corinth”.

Banda u rrumbullakos kur Aliu dhe shoku i tij u përgjuan ndërsa dërguan 13.5 kilogramë kanabis në një restorant Indian në Topsham, ku menaxheri Hannan Miah kishte rënë dakord për të ruajtur drogën.

Drejtuesit e tre rrjeteve të shpërndarjes ishin të vendosur në Wellington, Yeoford dhe Exeter dhe shisnin kanabisin në qytete nga East Cornwall në Taunton.

Korrierët e Metës, bënë deri në katër udhëtime në javë.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera