Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Bellanica akuzon Bashën: Po i përkrah serbët, nuk i ka kthyer xhirimet e masakrës së Krushës së Madhe

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Mohimi i bashkëpunimit nga Lulzim Basha me Milaim Bellanicën, siç është thënë për ta zbardhur të vërtetën mbi masakrën e Krushës së Madhe e ka befasuar këtë të fundit.

  Ai ka thënë se Basha ia kishte kërkuar kasetën, duke i thënë se e ruan më mirë për shkak të raporteve të tij me Hagën.

  “Lulzim Basha ti shumë mirë po flet ama ti e di shumë mirë që e ke atë xhirim që unë e kam bërë vete, kur ke ardhur në Kukës ke ardhur me helikopter dhe më ke thanë më mirë ruhen tek unë si punëtor i Hagës. Unë po befasohem qysh po mundesh me thanë që po gënjej personi që jam adekuat, jam gjallë, mua më ke drejtë për së drejti unë nuk të iki ty, ti je ka ik nga unë”, tha Bellanica për Top Channel.

  Ai tregon se në gusht të vitit 2002 ishte paraqitur tek selia e PD-së në Tiranë, ku e kishte takuar Bashën në cilësinë e anëtarit të partisë.

  “Atë ditë më ka thanë nuk shkon gjatë eventualisht një muaj të kthehet ajo sepse duhet të shkoj në Holandë të takohem më prokurorin e gjyqit të Hagës, mirëpo shkuan 8 vite, 18 vite pa i kthyer xhirimet, pa më thanë as një fjalë, tash e ka pas zorin e po reagon po thotë Milaim Bellanica është gënjeshtar. Lulzim Basha po del që po i përkrah forcat serbe”, tha ai.

  Në mungesë të bashkëpunimit ai i ishte drejtuar prokurorisë, më saktësisht kryeprokurorit, Arben Rakipit.

  “Arben Rakipi më ka thënë që nuk mundem me të ndihmua asgjë, këtë aspekt nuk mundemi, e tash po del që edhe ai ka qenë bashkëpunëtor i Lulzim Bashës. Unë kam kërkuar me i realizu premtimet që i kanë pas ndaj meje”, tha ai.

  Madje, ai pretendon se me Bashën kishte një marrëveshje të nënshkruar që në prill të 99-ës, përmes së cilës kishte pranuar dhënien e dëshmive në këmbim të mundësisë së largimit nga Shqipëria për në perëndim, gjë e cila nuk kishte ndodhur.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.