×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Belgjika ofron falas bileta të trenave për të gjallëruar turizmin e brendshëm

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Qeveria Federale e Belgjikës ka vendosur të shpërndajë bileta të trenave falas për qytetarët për të ringjallur turizmin e brendshëm dhe ekonominë, raporton Anadolu Agency (AA).

  Ministri belg i Transportit François Bellot ka konfirmuar se qeveria federale ka vendosur që të gjithë banorët e vendit mbi moshën 12 vjeç të marrin nga dhjetë bileta treni falas.

  Qytetarët do të mund të plotësojnë formularë në internat për biletat në fjalë dhe t’i përdorin ato duke filluar nga 31 korriku deri në fund të vitit, tha Bellot.

  Në Belgjikë, e cila ka një popullsi prej 11,5 milionë banorësh, rreth dhjetë milionë njerëz do të përfitojnë nga biletat falas.

  Qëllimi i këtij hapi është të inkurajohen qytetarët të udhëtojnë brenda vendit në mënyrë për të ringjallur turizmin vendas dhe ekonominë, të cilat janë goditur nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19).

  Sipas shifrave të fundit, në Belgjikë deri më tani janë regjistruar 60.100 raste me COVID-19, ndërsa numri i vdekjeve ka arritur në 9.661.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.