×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE-Turqi, përplasje për mesdheun, Borrell: Jemi të vendosur të mbrojmë kufijtë

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Ndërhyrja ushtarake e Turqisë në konfliktin e Libisë ka shqetësuar maksimalisht Bashkimin Europian. Përfaqësuesi i lartë për Politikën e Jashtë dhe Sigurinë Jesep Borrell e quajti problematike sjelljen e Turqisë. Ai bëri tirrje për dialog për të zgjidhur mosmarrëveshjet.

  Përfshirja e Turqisë në konfliktin e Libisë dhe gjendja me imigracionin në Mesdhe e nxiti përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Europian për Politikën e Jashtë dhe Sigurinë Jesep Borrell ta quajë problematike sjelljen e Turqisë. Ai bëri tirrje për dialog për të zgjidhur mosmarrëveshjet.

  Duke folur në Parlamentin Europian, Borrell tha se vetëm bashkëpunimi mund ta bëjë Mesdheun një rajon më të sigurtë dhe më të qëndrueshëm.

  Në veçanti përfaqësuesi i lartë informoi Parlamentin për bisedimet intensive me Turqinë dhe Maltën, ndërsa javën e kaluar vizitoi Greqinë dhe Qipron për të shprehur mbështetjen e palëkundur të BE-së.

  “Qëndrueshmëria dhe stabiliteti në Mesdhe kërkon vendosmërinë tonë të përbashkët. Konflikti i gjatë në Siri dhe në Libi prek një rajon më të gjerë dhe drejtpërdrejt Europën në lidhje me terrorizmin, krimin e organizuar dhe fluksin e pakontrolluar të migracionit,” tha Borrell.

  Veçanërisht Borrell, foli për Turqinë dhe mosmarrëveshjen e Ankarasë me Qipron mbi të drejtat e disa ishujve të pabanuar në Mesdhe dhe përcaktimin e zonave ekskluzive ekonomike.

  “Bashkimi Europian i dërgon një mesazh të qartë Turqisë. Bashkimi Europian është i vendosur për të mbrojtur kufijtë e jashtëm dhe të drejtat sovrane të vendeve anëtare. Ne do të vazhdojmë të punojmë gjithashtu për zgjidhjen politike të konflikteve në Siri dhe në Libi,” tha Borrell.

  Pavarësisht problemeve me Ankaranë, përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell, nënvizoi se Turqia mbetet një vend partner, vend kandidat për në BE dhe anëtar i NATO-s.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.