×
 • Lajme
 • Lajme

  BE thotë se EULEX-i ka bazë juridike edhe pa nënshkrimin e Thaçit

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Burimet e Bashkimit Evropian në Bruksel kanë konfirmuar për “Kohën ditore” se Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi “akoma” nuk e ka nënshkruar letrën e cila në formën e “shkëmbimin e letrave” do të konfirmonte pëlqimin e Kosovës për vazhdimin e misionit të EULEX-it në Kosovë. Por, disa prej këtyre burimeve kanë thënë se “ende presin që kjo të ndodhë në ditët në vijim”.

  Ndërkohë, sipas njoftimeve nga Kosova, Zyra e Presidentit Thaçi e ka konsideruar operacionin e EULEX-it si të jashtëligjshëm, pasi i ka skaduar mandati.

  Diplomatët e BE-së thonë se edhe për Kosovën do të ishte më mirë që të mirëpresë, përmes shkëmbimit të letrave, misionin e EULEX-it. Por, rikujtojnë se ky mision ka si bazë për mandat edhe Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, edhe “Veprimin e përbashkët” të Këshillit të BE-së edhe “Planin operativ” që janë miratuar para se Kosova të shpallte pavarësinë. Diplomatët thonë se kjo ishte bërë qëllimisht para shpalljes së pavarësisë më 17 shkurt të vitit 2008 për të pasur mbështetjen edhe të shteteve të BE-së të cilat kishin shprehur qëndrimin kundër pavarësisë.

  Kështu, për shtetet të cilat nuk e njohin Kosovën, EULEX-i është një mision ndërkombëtar me mandat ndërkombëtar, ndërsa për Kosovën dhe vendet që e kanë njohur pavarësinë, EULEX-i është në Kosovë edhe me ftesën dhe pëlqimin e vetë autoriteteve të Kosovës.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Partnerët e listës “Beteja politike e shqiptarëve vazhdon – Shaip Kamberi”, kanë zhvilluar sot një takim në Prishtinë me kryeministrin Albin Kurti,...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  residentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten Nataša Pirc Musar, gjatë konferencës “COP28”. Osmanika thënë se në këtë takim kanë...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Deputeti në parlamentin suedez, Magnus Jakobsson, ka vizituar lokalin “Lejos Cafe” që është hapur për Liridona Ademajn. Jakobsson theksoi se Liridonën do...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Pjesëtarët e Njësisë Speciale Intervenuese, janë duke kryer përsëri bastije në argjendarinë në Prishtinë, pronari i së cilës u arrestuar ditë më...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Në vitin 1999 ka ndërhyrë për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Për 78 ditë me radhë, NATO-ja ka bombarduar caqet e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.