Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  BE paraqet qëndrime të kundërta me SHBA-të rreth funksionimit të Speciales

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Disa ditë pas arrestimit të krerëve të UCK-së, Komiteti për Punë të Jashtme i Kongresit në SHBA ka shkruar se Gjykata Speciale nuk po i heton edhe krimet serbe në Kosovë, edhe pse këtë e ka në juridiksion. Përderisa, Specialen e kanë cilësuar si gjykatë njëetnike.

  E për këtë komunikatë të Komitetit për Punë të Jashtme në Amerikë, Bashkimi Evropian nuk ka pranuar të japë përgjigje të qartë në interesimin e RTK-së.

  Në përgjigjen e zëdhënësit të BE-së për politikë të jashtme e siguri, Peter Stano, vlerësohet kontributi i Kosovës për themelimin e Dhomave të Specializuara.

  “Dhomat e Specializuara do të mbajnë përgjegjës personat që kanë kryer krime individualisht, dhe nuk do të mbajnë përgjegjësi për asnjë grup etnik, organizatë ose komunitet”, tha Stano për RTK.

  Për dallim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian po pretendon se mandati dhe juridiksioni i Speciales është mirë i përcaktuar. Por, pa specifikuar nëse Specialja do të hetojë edhe krimet serbe të kryera në Kosovë.

  “BE ka mirëpritur përpjekjet dhe vendimin e autoriteteve të Kosovës për t’i krijuar Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar si institucione të pavarura gjyqësore, që veprojnë në përputhje me mandatin e tyre të përcaktuar mirë”, thuhet në përgjigje.

  Por, mbi çfarë baze po thirret Komiteti për Politikë të Jashtme në Amerikë, kur po kërkon hetimin e krimeve serbe?

  Kjo është e përcaktuar qartë edhe në Ligjin për Dhomat e Specializuara, ku thuhet se Specialja ka juridiksion edhe mbi krimet e kryera ndaj shtetasve të Kosovës.

  “Dhomat e specializuara kanë juridiksion mbi personat e nënshtetësisë Kosovare/IRJ apo mbi personat që kanë kryer krime në kuadër të juridiksionit të tyre lëndor kundër personave me nënshtetësi kosovare/IRJ kudo që janë kryer ato krime”, thuhet në Ligj.

  Përderisa Specialja ende nuk ka hetuar asnjë krim serb, liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë mbajtur seancat e para, ku janë deklaruar të pafajshëm për të gjitha akuzat.

  Një seancë e radhës për ecurinë e çështjes në aktakuzën ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, është caktuar më 18 nëntor.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Të tjera
  Sport24 Mars 2023
  Bernardin Jakaj nuk njeh humbje. Boksieri shqiptar i cili jeton në Vjenë ka fituar meçin ndaj serbit, Nikoliç. Jakaj ishte më i...
  Vip24 Mars 2023
  Alaudin Hamiti sigurisht që ishte ndër emrat më të lakuar së fundmi. Kjo edhe për shkak se ai bashkë me prezantuesen Jonida...
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një delegacion i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë ka vizituar Luginën e Preshevës, ku është takuar me përfaqësues politikë e drejtues të institucioneve....
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.