×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE ka dërguar 60 mln euro në Tunizi, ndonëse presidenti i refuzon paratë e “bamirësisë”

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied tha publikisht se ai refuzon paratë e “bamirësisë”.

  Disbursimi është pjesë e një zarfi financiar prej 127 milionë eurosh të shpallur muajin e kaluar, bazuar në memorandumin e mirëkuptimit të nënshkruar midis Bashkimit Evropian dhe Tunizisë në mes të korrikut.

  Fondet ndahen në dy pjesë: 60 milionë euro për të mbështetur ekonominë në vështirësi të Tunizisë dhe gati 67 milionë euro për të përforcuar menaxhimin e kufirit dhe për të parandaluar nisjen e anijeve të emigrantëve, raporton “euronews”, transmeton KlanKosova.tv.

  Saied, i cili njihet për komentet e diskutueshme, hodhi poshtë të martën ofertën prej 127 milionë eurosh të BE-së, duke thënë se ajo ishte “përqeshëse” dhe në kundërshtim me memorandumin.

  “Tunizia, e cila pranon bashkëpunimin, nuk pranon asgjë që i ngjan bamirësisë apo favorit, sepse vendi ynë dhe populli ynë nuk duan simpati dhe nuk e pranojnë atë kur është pa respekt”, tha Saied, sipas një njoftimi për shtyp nga presidenca.

  “Rrjedhimisht, Tunizia refuzon atë që është shpallur ditët e fundit nga BE-ja”.

  Komentet u mbuluan gjerësisht nga media dhe shkaktuan habi në Bruksel, ku memorandumi me Tunizinë është vlerësuar si një plan për marrëveshjet e ardhshme me vendet fqinje për të frenuar flukset e migracionit.

  Të mërkurën, Komisioni Evropian u përpoq të rregullonte punët dhe konfirmoi se 60 milionë euro në mbështetje buxhetore i ishin paguar Tunizisë pa asnjë tregues të refuzimit ose rimbursimit.

  “Ne mund të konfirmojmë se në fillim të kësaj jave, Komisioni me të vërtetë ka përpunuar pagesën prej 60 milionë euro në grante për thesarin tunizian pas një kërkese nga qeveria tuniziane më 31 gusht”, tha Ana Pisonero, zëdhënësja e Komisionit Evropian për fqinjësinë dhe zgjerimin.

  Kërkesa e bërë nga qeveria tuniziane përqendrohej ekskluzivisht në 60 milionë euro që u transferuan më vonë, shpjegoi zëdhënësja. Paratë, megjithatë, nuk vijnë nga fondet e premtuara sipas memorandumit, por nga një plan i miratuar më parë për rimëkëmbjen pas koronavirusit.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.