Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  BE: Do të ishte mirë që Beogradi dhe Prishtina të përgatiteshin për raundin tjetër të dialogut

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Zëdhënësi i BE’së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Peter Stano, ka deklaruar se raundi tjetër i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në nivel të lartë do mbahet në Bruksel sapo që të bëhen kushtet.

  Stano, në një prononcim për mediumin Kosovo Online, ka kërkuar nga Prishtina e Beogradi të përgatiten për raundin e ardhshëm të dialogut, pasi u pyet për deklaratat e Isa Mustafës, kreut të LDK’së, se “dialogu do vazhdojë pas Krishtlindjeve”.

  “Si rregull, ne nuk komentojmë mbi vërejtjet ose raportet e vërejtjeve nga zyrtarë të njërës palë ose tjetrës. BE lehtëson dialogun dhe organizon takime në nivelin ekspert dhe të lartë politik për të çuar përpara punën. Kjo është një punë e vazhdueshme”, ka deklaruar ai.

  “Takimi tjetër i nivelit të lartë i dialogut do të mbahet në Bruksel, sapo të bëhen kushtet. Në ndërkohë, do të ishte mirë që Prishtina dhe Beogradi të përgatiten për diskutime, duke treguar frymën e nevojshme të pragmatizmit dhe vullnetit politik për kompromis”.

  Kryetari i partisë më të madhe të koalicionit qeveritar, në një prononcim për Periskopin, ka thënë se sipas njohurive të tij, nuk është caktuar asnjë takim as në nëntor as në dhjetor për takim me dialogun.

  “[Dialogu] Është çështje e partneritetit me BE-në dhe SHBA-në. Është edhe një fakt. Sa kam njohuri, as ne nentor dhe as në dhjetor nuk është caktuar asnjë takim për dialogun. Tani pasojnë Kërshëndellat. Kështu që këta që po kërkojnë ndërprerje të dialogut, po flasin kot, po trokasin në derë të hapur”, ka vijuar Mustafa.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lajme19 Mars 2023
  Prerja ilegale e pyjeve po shënon rritje ndër vite. prerja nga Ministria e Bujqësisë kanë thënë se prej shkaqeve që po qojnë...
  Lajme19 Mars 2023
  Sekretari Blinken vlerëson marrëveshjen Kosovë-Serbi si hap kyç drejt anëtarësimit në BE dhe përparimit ekonomik. Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur marrëveshjen e...
  Lajme19 Mars 2023
  E dikur një ish sekretar i ministrisë së Shëndetësisë Pleurat Sejdiu, që sot është kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, nuk...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.