×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE dhe Mbretëria e Bashkuar dakordohen për një tranzicion më të shpejtë

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Boris Johnson dhe Ursula von der Leyen ranë dakord të mos zgjasin periudhën e tranzicionit pas Brexit-it pasi filluan bisedimet në përpjekje për të rifilluar negociatat e ngecura për të ardhmen e marrëdhënieve midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian.

  Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, periudha e tranzicionit pas Brexitit, e cila ruan pjesën më të madhe të marrëdhënieve MB-BE nga përpara se Mbretëria e Bashkuar të largohej nga blloku në janar, do të marrë fund në 31 dhjetor, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar dhe drejtuesit e BE-së në një deklaratë.

  Kjo është për shkak të Mbretërisë së Bashkuar që nuk kërkon një zgjatje të periudhës, thuhet në deklaratë.

  BE dhe Mbretëria e Bashkuar mbështetën planet “për të intensifikuar bisedimet në korrik dhe për të krijuar kushtet më të favorshme për përfundimin dhe ratifikimin e një marrëveshje para fundit të vitit 2020”, shtoi deklarata.

  “Kjo duhet të përfshijë, nëse është e mundur, gjetjen e një mirëkuptimi të hershëm mbi parimet që themelojnë çdo marrëveshje”.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një sulm me raketa ka ndodhur në Kremenchuk të Ukrainës, ku  është vrarë një person dhe dhjetra të tjera janë plagosur. Guvernator...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Të tjera
  Lajme22 Shtator 2023
  Të shtunën fillon stina e vjeshtës në orën 08:50 min, por kjo ditë sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës do t’i ngjasojë më...
  Lajme22 Shtator 2023
  Një grua që shkoi në polici për t’u ankuar për një ngjarje që i ndodhi, e bëri lëmsh krejt stacionin. Kjo meqë...
  Lajme22 Shtator 2023
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka këshilluar Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, që ta dëgjojë patjetër çdo rekomandim që vjen nga Shtetet...
  Lajme22 Shtator 2023
  Shefi i EULEX-it, Giovanni Barbano, ka thënë se pajtohet plotësisht me qëndrimin e ambasadorit të SHBA-së, Jeff Hovenier, për shpërthimin në veri...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se aktualisht Kosova ndodhet në udhëkryq. Sipas tij, në njërën anë janë pozicionuar presidenti amerikan...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.