Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BDI: Opozita braktisi bashkimin dhe ndarjen e përgjegjësive dhe po rrënon pozitat negociuese

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Partia shqiptare në pushtet BDI, ka reaguar pasi dje dështoi takimi i liderëve shqiptar, i iniciuar nga Ali Ahmeti.

  Nga kjo parti thonë se partitë opozitare, me mospjesëmarrjen në takim braktisën bashkimin dhe ndarjen e përgjegjësive dhe sipas tyre, kanë rrënuar pozitat negociuese.

  “Gati se të gjitha obligimet nga Deklarata e përbashkët u realizuan gjatë mandatit të kaluar me kontributin e të gjitha palëve, që nga barazia gjuhësorë, përmbyllja e pjesës normative të Marrëveshjes së Ohrit, zgjedhja e kryetarit të parë shqiptarë të Kuvendit, ministrinë e re për sistem politik, marrëveshjen e Prespës dhe atë të fqinjësisë së mirë, ndryshimin e kushtetutës, reformat në sistemin e sigurisë dhe në sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit, anëtarësimin në NATO dhe negociatat për anëtarësim në Bashkimin Europian. Përputhshmërisht, si fituese e zgjedhjeve të 15 korrikut dhe si partia që bartë legjitimitetin e shqiptarëve, Bashkimi Demokratik për Integrim inicoi takim të Tryezës së përbashkët më 13 gusht, në përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit, pas konfirmimit të rezultateve zgjedhore dhe konstituimit të Kuvendit dhe pasi që edhe vet lideri i shqiptarëve Ali Ahmeti kishte kontaktuar me telefon me të gjithë kryetarët e partive shqiptare”.

  “Në këto biseda, Gashi konfirmoi gatishmërinë për takim dhe pas konsultimeve me Sela, dy ditë më vonë, e anuloi. Sela kërkoi që takimi të mbahet pas verifikimit të mandateve, por edhe ai ndryshoi mëndje. Ndërsa Kasami pranoi ftesën dhe takimin e realizuam, kurse Thaçi pas bisedës fillestare, nuk u përgjigjë më. Të gjithë me vrap haruan këto zotime te tyre dhe takimin me Ahmeti e zëvendësuan me takim me z. Zaev duke pritur në rend dhe duke mos respektuar vullnetin e shqiptarëve dhe duke rrënuar qëllimisht pozitat e shqiptarëve”, thuhet në reagimin e BDI-së.

  Më tej ata shtojnë se që nga parafushata, fushata, dhe pas fushatës, partitë tjera shqiptare ndryshuan qëndrimet e tyre disa herë më radhë.

  “Andaj, takimi i djeshëm u thirrë për të diskutuar mbi prioritetet tona të përbashkëta dhe jo për të siguruar mbështetje, por për të ndarë përgjegjësitë dhe për tu bërë bashkë pjesë të ndërtimit të historisë dhe për ti ndarë sukseset. Përkundër deklarimeve publike afirmative, partitë shqiptare vendosën që ta braktisin Tryezën pa asnjë arsye bashkë edhe me ofertën tonë të sinqertë për ndarje të përgjegjësive”.

  “Qytetarët vlerësojnë qëllimet e të gjithë neve dhe rrjedhimisht ata kanë përcaktuar rolet e të gjitha partive në katër vitet e ardhshme, prandaj dhe ne do ti prijmë bashkimit edhe përkundër nëpërkëmbëzave, pengesave, obstruksioneve dhe përpjekjeve për hyrje nga hyrje anësore, dritare e bodrume. BDI dhe Ahmeti do ta vazhdojnë misionin e shenjtë për ti bashkuar shqiptarët edhe përkundër pengesave deri sa të krijohet një alternativë e denjë e bashkuar opozitare e cila nuk punon për dështim e rrënim, por për ndërtim e bashkim”, përfundojnë nga BDI.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Një tjetër krim i rëndë në familje ka ndodhur në Shqipërisë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.10, Korçë, ku burri ka goditur...
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan shpalli qeverinë e re me fokus ekonominë dhe sigurinë. Presidenti turk njoftoi anëtarët e rinj të...
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Ushtria ukrainase përsëriti lutjet për heshtje rreth kundërofensive të shumëpritur sot. Zyrtarët kanë dekurajuar qytetarët të mos spekulojnë mbi operacionin, duke thënë...
  Të tjera
  Vip04 Qershor 2023
  Detaje të vogla janë zbuluar nga dasma magjike e Elgit Dodës dhe Klea Hutës. Klea duket magjepsëse me një fustan të bardhë...
  Sport04 Qershor 2023
  Futbollisti i Kosovës, Milot Rashica, është shpallur kampion me Galatasarayin në Turqi. E sot, ylli kosovar kur u ngjit në fushë, pas...
  Lajme04 Qershor 2023
  Vajza e Hamëz Jasharit, Besarta Jashari është bërë sërish nënë e një djali. Këtë e ka bërë të ditur Bekim Jashari përmes...
  Vip04 Qershor 2023
  Reperja Tayna, ditën e sotme ka performuar në Gjermani ku është shfaqur me plotë stil. Por, në një moment gjatë performancës asaj...
  Lajme04 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është rikthyer sërish tek ideja e shkëmbimit territorial, për të cilën çështje, ka thënë se ishte pjesë...
  Sport04 Qershor 2023
  Napoli ka mbyllur sezonin 2022/23 në Serie A si kampion të kësaj lige. Skuadra e Luciano Spalletit mposhti në ndeshjen e fundit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.