×
 • Lajme
 • Lajme

  Basha: Marrëveshja s’ka rezultat për shkak se s’ka respektim nga Serbia

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka thënë se arsyeja e mungesës së rezultateve nga Marrëveshja e Brukselit ndërlidhet me mosrespektimin e saj nga ana e Serbisë.

  Ai në emisionin “Info Plus” në RTK tha se të gjitha marrëveshjet mes dy shteteve duhet të kenë respektim të barabartë.

  “Arsyeja pse marrëveshja nuk ka rezultat konkret është për shkak se nuk ka respektim të marrëveshjes. Aty janë 11 pika, ku pika e 10-të thotë respektimi i të gjitha marrëveshjeve dhe pastaj aneksi thotë se asnjë pikë nuk ka avantazh ndaj një pike tjetër, me fjalë tjera të gjitha janë të rëndësisë së njëjtë”, u shpreh Basha.

  Sa i përket çështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, ai tha se problemi qëndron te kompetencat të cilat kërkohen.

  “Ne nuk kemi problem kur komunat ndër vete duan të bashkëveprojnë për arsye të ndryshme, problemi është kur ata kërkojnë kompetenca ekzekutive e siç e dini Kosova ka dy nivele të qeverisjes, lokale dhe qendrore. Pyetja është prej kujt do të marrë Asociacioni këto kompetenca”, tha deputeti i VV-së.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.