×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Banorët e Shipitullës protestojnë para KEK-ut e Qeverisë, “Krejt dhe drejt nuk është kryeministër”

  FrontOnline
  27 Qershor 2024

  Banorët e fshatit Shipitullë të Obiliqit, kanë protestuar të enjten lidhur me shpronësimet e tokave të kryera për nevoja të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK).

  Musli Mjeku, banor i Fshatit Shipitull, ka thënë se kërkesë e tyre është zgjidhja lidhur me këto shpronësime nga ana e KEK-ut.

  Ai ka thënë se nga takimi i datës 24 maj, janë premtuar se do të marrin përgjigje por që kjo nuk ka ndodhur.

  “Jemi detyruar me ardhë në këtë formë që nuk është dëshirë e jona. Prej vitit 2004 kur është votuar Ligji që në fshatin Shipitull mos mu ndërtu asgjë, ne kemi mbet të bllokuar e që atëherë ka familje që i ka katër, pesë fëmijë dhe ka qenë i detyruar të bëjë çmos dhe t’i largojë me qira ose diku tjetër. Nuk kanë lejuar të ndërtojnë… nuk jem duke e bërë me dëshirën tonë sepse ne e dimë që është  interes i përgjithshëm dhe dimë qe KEK-u është i joni por ne si qytetarë të atij fshati kërkojmë një zgjidhje të cilën këta dinë që duhet ta bëjnë”, u shpreh ai, teksa pati edhe një pakënaqësi ndërmjet banorëve. Një qytetar, kërkoi që në këtë rast të mos përfshihet kryeministri Albin Kurti, pasi sipas tij fajtor janë kryeministrat tjerë.

  Përfaqësuesi i fshatit Shipitull, Arsim Mjeku, ka deklaruar se në rast refuzimi të takohet me përfaqësuesit e KEK-ut, do të hyjnë me dhunë në zyre.

  “Na kërkojmë prej KEK-ut me dal me u sqaru ose prej të hënës ne kem me ardh në katin e tret me hi qysh ju kem hyrë të tjerëve. Ne ka ardhë te hunda boll kemi duruar me paqe, me letra e këta s’po marrin vesh. Sot kemi ardhë 50 protestues, të hënën kemi me ardh 150, me gra e fëmijë me pleq me krejt”, u shpreh ai.

  Pas mbajtjes së fjalimeve, banorët e këtyre fshatrave vazhduan deri te ndërtesa e Qeverisë, me ç’rast vendosën një banerë me mbishkrimin ‘Krejt dhe drejt nuk është kryeministër’”.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.