×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Bankat shtrenjtojnë normat e interesit e rrisin fitimet e tyre

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Bankat komerciale në vendin tonë kanë shtrenjtuar sërish normat e interesit për kredi, njëkohësisht bankat vazhdojnë t’i rrisin edhe fitimet e tyre enorme për çdo vit.

  Sipas Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), norma e interesit për kredi në muajin gusht 2023 ka arrit në 6.7 për qind, ndërsa në muajin korrik të këtij viti ishte 6.6 për qind.

  Sipas Raportit të Sistemit Financiar për muajin gusht 2023 të BQK-së, fitimi i pastër i bankave për tetë muajt e parë të vitit 2023 ka arrit 113.2 milionë euro.

  Gjatë vitit 2022, sipas Bankës Qendrore të Kosovës, sektori bankar ka arritur të siguroi profit të lartë financiar, 140.3 milionë euro apo rreth 23 milionë euro më shumë se në vitin 2021.

  Në tregun e Kosovës operojnë 12 banka prej të cilave me pronësi të huaj janë 9.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe pritet kohë pas kohe të ketë reshje lokale shiu dhe bore, njofton...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka folur mbi deklaratën e ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili ditë më parë tha se...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.