×
 • Lajme
 • Lajme

  Bamirësia e komunës së Prishtinës, dhuron 400 mijë euro për 17 kompani të autobusëve

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  400 mijë euro është shuma me të cilën komuna e Prishtinës ka subvencionuar 17 kompani private të autobusëve, të cilat qarkullojnë në kryeqytet. 8 kompani tjera u eliminuan nga aplikimi, meqë nuk plotësuan kushtet.

  Paratë u ndanë nga komunarët për të ndihmuar transportuesit shkaku se gjatë pandemisë ata hasën disa herë në vështirësi për të ushtruar veprimtarinë e tyre.

  Përfituesja më e madhe ishte kompania “24 yjet”, raporton “Front Online”.

  Asaj iu dhanë mbi 160 mijë euro, shkaku se nga të gjitha bizneset aplikuese pati më së shumti qarkullim në 2019 dhe 2020-n.

  Pas saj me nga 44 mijë euro secila u shpërblyen dy kompanitë tjera të transportit privat, “Qendra” dhe “Qendra 2”, që kanë pronarë të ndryshëm.

  Me 40 mijë sosh u shpërblye “Prishtina”. E me mbi 33 mijë ajo “Vneshta”, raporton “Front Online”.

  Kjo është lista e plotë e përfituesve dhe shumat e arkëtuara:

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme14 Korrik 2024
  Në tubimin në Butler në shtetin e Pennsylvania derisa ish presidenti amerikan po mbante fjalim dëgjohen të shtëna rresht dhe sipas pamjeve...
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.