×
 • Lajme
 • Lajme

  Bajrami: Serbia nuk ka ndryshuar asgjë nga politikat e saj gjenocidale

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Serbia nuk ka ndryshuar asgjë nga politikat e saj gjenocidale dhe ka filluar të praktikojnë të njëjtat metoda që kishte zbatuar në vitet ’90-ta, fillimisht në Kroaci, për të vazhduar në Bosnjë e Hercegovinë, duke sponsorizuar grupe terroriste, duke i përgatitur, duke i ushtruar e pastaj për të krijuar një realitet faktik, tha profesori universitar, Arsim Bajrami.

  E njëjta, sipas tij, është provuar të bëhet edhe në Kosovë.

  “Ngjarjet e fundit, në veri të Kosovës, janë akt klasik i agresionit i cenimit të sovranitetit, një akt terrorist i përgatitur, i aranzhuar krejtësisht nga Serbia, nga niveli më i lart politik e ushtarak”, tha Arsim Bajrami,, për “Info Plus”, në RTK.

  Ai, për situatën e tanishme, vlerëson se do të jetë një pikë kthese e faktorit ndërkombëtar për të pasur një pozicion të qartë ndaj Serbisë, sepse, sikundër tha ai, ajo nuk ka bërë asnjë reflektim ndaj të kaluarës së saj gjenocidale dhe ndaj Kosovës po tenton të bëjë atë çfarë ka bërë edhe në luftën e fundit ’98-’99.

  Për më tepër, sipas profesor Bajramit, ngjarjet e 24 shtatorit do të ndikojë në pozicionimin apo në riformatimin  në bashkësinë ndërkombëtare në procesin e dialogut.

  “Mendoj se sulmi terrorist që Serbia ndërmori ndaj Kosovës, përmes njerëzve të saj që me kohë i ka përgatitur, do të vijë një moment te rikthimi i bashkësisë ndërkombëtare te esenca e krizës në Kosovë”, theksoi Bajrami.

  Profesor Bajrami më tej shtoi se do të duhej të ndryshuar korniza e dialogut, që do të mbyllte komplet konfliktin në mes Kosovës e Serbisë, do të gjente një zgjidhje që patjetër duhet ta ketë njohjen.

  Sipas tij, Kosova duhet të kërkojë të kthehet në pozicionin e para dy vjetëve, ku qeveria amerikane, por edhe BE-ja kërkonin një zgjidhje finale ligjërisht të obligueshme, me njohjen në qendër, teksa shtoi se Kosova duhet të vërë kushte në vazhdimin e dialogut, ngase, siç u shpreh ai, çfarëdo zgjidhje parciale riciklon akte të tilla terroriste.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Buci ka folur mbi relacionin aktual që ka me Santianën. Në një bisedë me Besin, Shqipen...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, ka bërë rrëmujë, teksa i ka gjuajtur në pishinë rrobat e Ganiut e të Bleros. Por,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.