Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Bajrami: Qeveria e rriti çmimin e rrymës 115% brenda 12 muajve

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Ish-ministrja e Financave, Hykmete Bajrami për Front Online  ka deklaruar se rritja e çmimit ka ndodhë për shkak të keqmenaxhimit.

  Ajo për situatën e krijuar përgjegjëse e bën Qeverinë.

  Thotë se rryma u shtrenjtua 115% brenda 12 muajve.

  “Kjo ngritje e çmimit të energjisë është komplet e papranueshme dhe ne mendojmë se është komplet falë keqmenaxhimit sepse për dy vite nuk e kemi parë as edhe më të voglin iniciativë për investim në kapacitete gjeneruese, ndërkohë që kemi blloqe të cilat prej viti të kaluar janë jashtë funksionit për shkak të neglizhencës ose për shkak të tenderëve dhe procedurave të manipuluara të cilat po bëhen në kuadër të KEK-ut. Kështu që përgjegjëse komplet është Qeveria. Kjo qeveri e ka shtrenjtua energjinë elektrike për 115% brenda 12 muajve”, është shprehur Bajrami.

  Rritja e çmimit të energjisë/ Paralajmërohet zvogëlim i vendeve të punës, rritje e çmimeve dhe importit

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të...
  Lajme31 Maj 2023
  Bullgaria dënon fuqishëm dhunën ndaj forcës paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) dhe shpreh solidaritetin e plotë me ushtarakët e plagosur, ka...
  Lajme31 Maj 2023
  Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka njoftuar se në një takim me Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm të BE-së për Sigurinë dhe...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Admirali i NATO-s, Stuart B. Munsch i cili është komandant i Komandës së Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli ka qëndruar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Qeveria gjermane bëri të ditur më 31 maj se do t’i mbyllë katër nga pesë konsullatat ruse në Gjermani, duke ua hequr...
  Lajme31 Maj 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special u ka caktuar nga një muaj paraburgim dy serbëve të arrestuar të hënën në veri,...
  Lajme31 Maj 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media të mërkurën pas mbledhjes së kryesisë së partisë,...
  Sport31 Maj 2023
  Barcelona e gjen veten disi në harresë aktualisht, teksa po kërkon të përgatitet për tregun e transferimeve të verës. Blaugranët mund të...
  Lajme31 Maj 2023
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thirrur sot konferencë për media lidhur me situatën e krijuar në veri të vendit. Ai ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.