[wp-story]

Lajme

Avokati: Specialja po ia shkel të drejtat e njeriut Thaçit

Avokati: Specialja po ia shkel të drejtat e njeriut Thaçit
12:18 | 24 Tetor 2020

Avokati Arianit Koci ka thënë se Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit po iu shkelen të drejtat elementare të njeriut nga Gjykata Speciale e cila s’po tregon asgjë lidhur me aktakuzën e propozuar ndaj tyre.

“Nuk po tregohet as respekti minimal ndaj qytetarëve të Kosovës, ndaj figurës së Presidentit të të Kosovës, e as ndaj z. Hashim Thaçi si individ, me faktin që Dhomat e Specializuara nuk japin informata se çka po ndodh me aktakuzën e deponuar me 24 prill 2020”, ka shkruar Koci, në një reagim në Fb.

Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli prej gjashtë muajsh përballem me një propozim publik të një aktakuze nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Dje ka kaluar afati ligjor për hudhjen ose konfirmimin e propozim aktakuzës, e cila u bë publike derisa Presidenti ishte nisur drejt Washigtonit. Atëkohë, u tha se aktakuza u bë publike pasi Hashim Thaçi rrezikonte të zhbënte Specialen.

Sidoqoftë, Arianit Koci thotë se mënyra se si po sillet Specialja është e padrejtë edhe sa i përket qytetarëve të Kosovës.

“Afati gjashtë mujor ka skaduar! Një popull i tërë po mbahet peng! Në anën tjetër, z. Thaçi po i shkelen të drejtat e njeriut në mënyrë brutale”, ka shkruar më tej Koci.

Sipas tij, po bëhen dhjetë vite që kur kanë filluar hetimet – njëherë nga senatori Dick Marty, e pastaj nga task forca e ambasadorit Clint Williamson.

“Qytetarët e Kosovës duhet të informohen urgjentisht se çka po ndodh me presidentin e tyre. Përndryshe, do të humbet besimi ndaj kësaj gjykate”, ka shkruar ai.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera