Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokati paralajmëron ankesë, 204 mijë euro dëmshpërblim s’i mjaftojnë ish-guvernatorit Rexhepi

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Për dëme materiale dhe jo materiale, shteti i Kosovës do t’ia paguajë 204 mijë e 307 euro, ish guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Hashim Rexhepi.

  Por, kjo shumë e mjeteve financiare po iu duket pak Rexhepit, në krahasim me ato të cilat i ka përjetuar dhe dëmi që i është shkaktuar, pas arrestimit, mbajtjes në paraburgim dhe zhvillimit të procedures penale ndaj tij.

  Për këtë, Rexhepi bashkë me avokatin e tij, Adnana Pacolli, do të ushtrojnë ankesë në Gjykatën e Apelit, për të kundërshtuar aktgjykimin e shkallës së parë, Gjykatës Themelore të Prishtinës.

  Këtë e ka konfirmuar në intervistë për Gazetën Insajderi, avokati Adnan Pacolli, i cili përfaqëson paditësin, Hashim Rexhepi.

  “Pas analizimit të aktgjykimit rezulton që gjykata e shkallës së parë në lidhje me kategoritë e dëmit jo material ka vendosur shuma jashtëzakonisht të vogla në krahasim me kërkesën e paditësit dhe në krahasim me atë që paditësi ka përjetuar në momentin e arrestimit dhe gjatë gjithë procedurës ndaj tij. Shumat e gjykuara në emër të dëmit jo material janë jashtëzakonisht të ulëta, ndaj edhe në konsultim me Hashim Rexhepin kemi vendosur që bëjmë ankesë pranë Gjykatës së Apelit për të kërkuar që këto shuma të rritën. Ankesën e kemi përgatitur dhe besojmë se sot ose nesër në mëngjes do ta deponojmë në Gjykatën e Apelit”, ka thënë Pacolli për Insajderin.

  Rexhepi kishte bërrë padi para rreth 10 viteve për kompensimin e dëmit të shkaktuar pasi ishte arrestuar për korrupsion në vitin 2010 dhe ndaj tij ishte zhvilluar një preces gjyqësor ku kishte qëndruar edhe në paraburgim për 172 ditë.

  Sipas avokatit Pacolli, shuma e llogaritur nga Gjykata Themelore në Prishtinë për të kompensuar shumën prej 45 mijë euro për shkaktim të dëmit jo material, janë pak dhe nuk paraqesin satisfaksion për paditës, në këtë ras, Hashim Rexhepin.

  “Gjykata e shkallës së parë për dëmet jo materiale që konsistojnë në emër të dhimbjeve shpirtërore, në emër të dëmtimit të reputacionit, identitetit, personalitetit, prestigjit, të gjitha këto ka gjykuar shumën 45 mijë euro. Konsiderojmë që kjo shumë as për së afërmi nuk korrespodon, nuk është në proporcion me atë që i dëmtuari në këtë rast, Hashim Rexhepi ka përjetuar. Dhe, assesi një shumë prej 45 mijë euro nuk mund të paraqet një satisfaksion për paditësin”, shtoi Pacolli, duke thënë se pamjet e arrestimit janë transmetuar në media vendore e ndërkombëtare.

  Pacolli është i bindur se Gjykata e Apelit do ta marrë parasysh ankesën e tyre dhe shumat e gjykuara do të ndryshohen dhe se do të rritën në përputhje me kërkesat e paditësit.

  Aktgjykimi për dëmshpërblimin e Rexhepit, Gjykata Themelore e ka marrë duke llogaritur 172 ditët e kaluara në procedurë me 100 apo 200 euro ditën.

  Sipas avokatit Pacolli, shuma e dëmshpërblimit nuk është as për së afërmi asaj që ka kërkuar paditësi.

  “Në emër të vuajtjeve psiqike të intensitetit të lartë me nga 200 euro, ndërsa, për vuajtjet psiqike të integritetit të ulët nga 100 euro. Kjo duke u bazuar në ekspertizën e ekspertes së psikiatrisë. Kërkesat e paditësit të cilat janë dorëzuar në formë të shkuar pranë gjykatës për precizimin e kërkesë padisë, kanë qenë jashtëzakonisht të larta dhe duke përfshirë edhe kategrinë e dëmit material dhe atë jo material që konsiston me fitimin e humbur për shkak të humbjes së rrogës qoftë në pozitën e guvernatorit apo pas mbarimit të mandatit të mandatit të guvernatorit ka pasur të kthehet në vendin e punës që e ka pasur me kontratë të përhershme që ka pasur në pozitën e zëvendësguvernatorit dhe shef i mbikëqyrjes së kompanive të sigurimit, e gjitha kjo e kap vlerën e 1.6 milionë euro”, ka thënë ai.

  Përveq shumës për shkaktimin e dëmeve jo materiale, Gjykata ka vendosur edhe dëmet materiale, për humbjen e fitimit qoftë nga paga e guvernatorit por edhe fitimi pas kryerjes së mandatit si guvernator.

  Caktimi i shumës së dëmshpërblimit për dëme materiale, Gjykata ka pasur para vetës tri versione të ekspertit financiar.

  “Ajo shumë është llogaritur nga eksperti financiar në tri versione në bazë të kërkesës së Gjykatës. Në versionin e parë, vetëm për përiudhën sa ka qenë në paraburgim, në versionin e dytë vetëm për aq sa ka mandat si guvernator dhe në versionin e tretë, eksperti financiar e ka llogaritur tërë periudhën prej kur është larguar paditësi nga puna e deri me kthimin e tij në vendin e punës. Ndërsa, Gjykata në rastin e vendosjes i ka falë besimin vetëm versionit të dytë kur është llogaritur fitimi i humbur vetëm gjatë mandatit sa i njëjti ka pasur ta ushtrojë mandatin e guvernatorit”, ka sqaruar avokati Pacolli.

  Ish-guvernatori Hashim Rexhepi, ishte arrestuar me 23 korrik 2010, bashkë me disa të tjerë, nën dyshimet për keqpërdorim të detyrës apo pozitës zyrtare, marrje të ryshfetit, shmangie të tatimit, ushtrim të ndikimit dhe larje të parave.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur sot takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shenjëstrimin...
  Lajme24 Mars 2023
  Dita e 24 marsit e vitit 1999 nuk harrohet nga qytetarët e Kosovës pasi në atë ditë nisën sulmet e NATO-s ndaj...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama beson se një Ballkan i bashkuar si në ekonomi edhe në dënimin e agresionit rus në Ukrainë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.