Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Avdyli: Nëse nuk reagojmë shpejt pacientët do të na vdesin në korridore të spitaleve e vetura

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Deputeti i LDK-së që është edhe anëtar i Komisionit për Shëndetësi në Kuvendin e Kosovës, Haxhi Avdyli thotë se ligji anti-Covid është shumë i mirëpritur pasi sipas tij vendimet pa këtë ligj do të bien ndesh me Kushtetutën e Kosovës.

  “Këto dënime që bëhen tani shkojnë në një mijë euro dhe kjo nuk është në rregull. Është shifër enorme. Edhe dënimet duhet të bëhen konform gjendjes ekonomike. Gjobat kanë qëllim edukues e jo dëmtimin e qytetarëve”, tha Avdyli në RTV Dukagjini.

  Avdyli thotë se virusi ka befasuar të gjithë ekspertët mjekësorë.

  “Edhe unë si mjek kam besuar se me ngritjen e temperaturave virusi të humb shkallën e infektueshmërisë por kjo nuk ka ndodhur”.

  Deputeti thotë se nëse nuk merren masa që mund të jenë edhe të dhimbshme për ekonominë Kosova do të humb shumë njerëz.

  “Pacientët tani kanë filluar të trajtohen edhe korridoreve por me këtë mbingarkesë nëse nuk marrim masa pacientët do të na vdesin korridoreve apo në vetura”, tha ndër të tjera Haxhi Avdyli.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Lajme24 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar nesër do të mbajnë konferencë për media. Në njoftim thuhet se...
  Vip24 Mars 2023
  Platforma “Liria ka Emër” ka thirrur marsh për drejtësi në mbështetje të krerëve të UÇK-së në Hagë më 2 prill në ora...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.